Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 275-141 Pasaka AT 590 = 315 – Apė vieną karaliaus sūnų ir milžiną

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Karalius išjojo į karą, o jo rūmuose liko šeimininkauti jo pavaldinys. Karalienė jam neįtiko, tad jis apskundė ją karaliui ir šis liepė žmoną ir sūnų nužudyti. Bet karalienė išsiprašė jų nežudyti, o palikti girioje. Jiems ten begyvenant, berniukas rado dirželį, kurį užsijuosęs tapo labai stiprus. Kitą dieną rado skylę, į kurią įlindę rado milžinų dvarą. Vaikinas šešis iš jų užmušė, o septintasis po to pas jo motiną ateidavo. Sutarė jie abu vaikiną nužudyti: paruošė jam vonią, o kai jis nusirengė, išgręžė jam akis, nuskuto plaukus ir norėjo nuogą įmesti į skruzdėlyną, kad skruzdėlės gyvą suėstų. Bet milžinas pasigailėjo jo ir paliko pakelėje kruviną gulėti. Ten jį rado karalius ir apgyvendino prieglaudoje. Po kurio laiko vaikiną pamatė jauniausioji karaliaus dukra ir išsiprašė leisti jai už jo tekėti. Vėliau, jaunuoliams besėdint sode, atskrido varnai, kurie pradėjo peštis ir iškirto vienas kitam akis. Po to tie varnai išsimaudė greta esančiame tvenkinyje ir jų akys ataugo. Tai pamačiusi karalaitė nusivedė savo aklą vyrą į tvenkinį ir tol jam prausė akis, kol jos ataugo. Vėliau jis papasakojo savo gyvenimo istoriją ir, gavęs kareivių, išvyko ieškoti milžinų dvaro. Kareiviai jo motiną taip nubaudė, kaip ji su savo sūnumi norėjo pasielgti, o milžiną atsivežė į dvarą, kur iki gyvenimo pabaigos maitino.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 590, Žr. AT 315,

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 315, Nedora sesuo, [120; 95]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 1640 pasakos apie „galiūną“, kuris vienu kirčiu kelias muses užmušė ir kuriam toliau dėl to laimingai klojosi. Šis pasakos tipas paplitęs daugelyje kraštų, randamas jau kinų „Tripitakoje“. Užfiksuotas: latvių – 87, estų – 13, suomių – 60, švedų – 23, airių – 277, prancūzų – 19, vokiečių – 40, slovėnų – 11, serbų ir kroatų – 23, rusų – 22, ukrainiečių – 9, baltarusių – 5, graikų – 12, turkų – 44, indų – 25 tautosakoje. Po vieną ar kelis variantus užrašyta dar iš keliolikos tautų bei etninių grupių. AT ir kitų katalogų duomenimis, pasaka AT 590 užrašyta iš latvių (24 var.), danų (12), airių (38), prancūzų (14), vokiečių (33), serbų ir kroatų (19), lenkų (17), ukrainiečių (10), turkų (13), kanadiečių (29). Po vieną ar kelis variantus užrašyta dar iš keliolikos tautų.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal