Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 2 182-83 Pasaka AT 550 – Apie tris brolius ir aukso obuolius

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 2 tomas

ANOTACIJA: Turtingas ūkininkas turėjo sodą, kuriame augo obelis su auksiniais obuoliais. Kai nuo jos kas naktį kažkas ėmė vogti po obuolį, ūkininkas medžio saugoti išsiuntė tarną, po to du išmintingus sūnus, o paskiausiai sūnų kvailį. Tarnas ir išmintingieji sūnūs užmigo ir nieko nepastebėjo, tik kvailys tėvui pasakė obelyje matęs puikų paukštį. Tėvas liepė sūnums tą paukštį sugauti. Išmintingieji broliai pasiėmė po gerą žirgą, o kvailiui liko vos gyvas kuinas. Broliai nujojo tolyn, o kvailio žirgą miške suėdė vilkas. Vilkui kvailio pagailo ir jis jam davė lazdelę, su kuria visus vartus ir duris galima atidaryti bei nunešė į karaliaus dvarą, kuriame laikomas paukštis. Vilkas kvailiui liepė paimti tik paukštį, bet tas paėmė ir narvą, todėl buvo sugautas. Karalius pasakė atiduosiąs paukštį, jei kvailys iš kito karaliaus dvaro jam pavogsiąs gražųjį arklį. Vilkas kvailiui davė žolės šakelę, nuo kurios sargai krentantys, ir nunešė į kito karaliaus dvarą. Kvailys vėl paėmė ne vien arklį, bet ir balną, todėl buvo sugautas. Tas karalius pasakė atiduosiąs arklį, jei kvailys iš kito dvaro jam pavogsiąs gražią paną. Vilkas kvailiui padėjo pagauti paną. Kvailiui pagailo ją keisti į arkliuką. Tada vilkas pasivertė į paną ir kvailys vilką iškeitė į arklį. Kitame dvare vilkas pasivertė į arklį ir kvailys jį iškeitė į paukštį. Vilkas kvailiui liepė namo važiuoti ne per kaimą, o pakluoniais. Kvailys jo nepaklausė ir buvo brolių nužudytas. Vilkas sugavo varniuką ir atlėkusios varnos paprašė, kad už vaiko išlaisvinimą atneštų gyvojo vandens iš dviejų upių. Tuo vandeniu vilkas atgaivino kvailį ir jam liepė, grįžus namo, įlįsti į kaminą ir ten groti jo duotu instrumentu. Kai kvailys užgrojo, visi ėmė šokdami muštis galvas į lubas, kol galą gavo. Kvailiui liko visa tėviškė.

TURINYS:
Teksto 1995 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 550, Paukštis, žirgas ir karalaitė, [138; 7]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka „Auksinio paukščio ieškojimas“ yra labai populiari. AT ir kitų katalogų duomenimis, daugiau kaip 10 variantų užrašyta iš latvių (166), suomių (55), švedų (26), norvegų (16), airių (225), prancūzų (29), vokiečių (41), rumunų (13), vengrų (11), slovėnų (16), lenkų (29), ukrainiečių (19), rusų (30), graikų (17), turkų (21), indų (27), iš Amerikos žemyno (83) ir kt. Iš lietuvių užrašyta 158 variantai. Didžioji jų dauguma vientisi, nesujungti su kitais tipais.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=74&par=70&lang=lt&Gid=698 Teksto šaltinis
http://maerchenlexikon.de/at-lexikon/at550.htm Tarptautinis tipo aprašymas

Spausdinti

Atgal