Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 287-146 Pasaka AT 300A – Apė Joną, Pliorimą, Širvoką ir smakus

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Turtingas ponas nupirko auksinę žuvelę ir iškeptą davė žmonai suvalgyti. Ji tik paragavo ir atidavė virėjai. Nuvalytus žvynus, išmestus lauk, palaižė kumelė. Tad neilgai trukus karalienė, virėja ir kumelė susilaukė sūnų. Karalienės sūnus buvo Jonas, virėjos – Pliorimas, o kumelės – Širvokas. Visi jie užaugo stiprūs, ypač Širvokas. Sulaukę dvidešimties, jie iškeliavo į pasaulį. Bekeliaudami sužinojo, kad vienas karalius ieško žento, kuris galėtų slibinus, gyvenančius pas jį po tiltu, nugalėti. Širvokas ėmėsi šio darbo, palikęs draugams dvi stiklines vandens ir pasakęs, kad, jeigu jose vanduo virs krauju, vadinasi, jam reikia pagalbos. Širvokui besigrumiant su slibinu, jie abu vienas kitą vis giliau į žemę kalė. Kai slibinas buvo žemėje iki galvų, Širvokas nukirto visas tris galvas. Kitą dieną taip nugalėjo šešiagalvį slibiną, trečią dieną – devyngalvį. Ketvirtą dieną kovojo su dvylikagalviu slbinu, bet negalėjo jo įveikti. Jonas su Pliorimu pamatę, kad vanduo stiklinėse virsta krauju, nuskubėjo draugui į pagalbą ir visi kartu įveikė paskutinį slibiną. Po to Širvokas vedė karaliaus dukterį, Jonas – kambarinę, o Pliorimas – virėją.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 300 A, Kova ant tilto, [30; 20]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 303, Dvyniai arba kraujo broliai, [25; 83]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 300A versijos iš lietuvių užrašyta 53 variantai. Skelbiama pasaka labai nutolusi nuo nurodytos versijos.. O pradžios motyvas apie stebuklingą gimimą iš žuvies primena AT 303 pradžią. AT 303 – populiari, daugelio tautų žinoma pasaka apie du brolius, iš kurių vieną ragana rykštuke paverčia akmeniu, o kitas jį išgelbsti. Motyvų ištakų randame jau prieš m. e., o pirmieji pasakos užrašymai iš XVI a. Sį tipą ištyrė K. Rankė (1934). AT ir kitų katalogų duomenimis, ji užrašyta iš latvių (17 variantų), estų (21), suomių (139), švedų ir Suomi¬jos švedų (33), norvegų (38), danų (67), airių (236), prancūzų (68), fla¬mandų (29), vokiečių (101), italų (15), rumunų (13), vengrų (47), čekų (14), baltarusių (14), ukrainiečių (31), rusų (49) ir dar iš keliolikos tautų. Iš lietuvių užrašyta 119 šio tipo variantų. Iš jų 78 sujungti su kitais tipais.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal