Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 2 187-85 Pasaka AT 700 – Apie nykštuką

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 2 tomas

ANOTACIJA: Vyras su žmona neturėjo vaikų, bet labai norėjo jų susilaukti. Kažkas jiems patarė bezdėti į grūstuvę. Jie bezdėjo bezdėjo, kol išbezdėjo mažą kaip nykščio galas vaiką. Nors ir mažiukas, vaikas dirbo kaip didelis. Kartą ariančiam tėvui nunešė pusryčius, o kol tėvas valgė, įlipo jaučiui į ausį ir aria. Pro šalį važiavęs ponas nykštuką nusipirko ir vežasi. Taip jiems bevažiuojant, vaikas ėmė šaukti: „Šikt noriu!“ Ponas jį išleido pasituštinti. Įvažiavus į miestelį, nykštukas vėl pradėjo rėkti norintis šikti. Ponas susigėdo, kad žmonės pamanys jį taip rėkiant. Išvažiavus už miestelio, nykštuką išleido pasituštinti. Tas pasislėpė po lapu, o ponas, jo neradęs, nuvažiavo tolyn. Tada vaikas sutiko vagis, kurie ėjo į dvarą jaučių vogti. Nykštukas pasisiūlė eiti vogti kartu. Jis įlindo pas jaučius ir pradėjo garsiai rėkti klausdamas, kurį jautį vesti? Vagys pabėgo, o nykštukas palaukė, kol dvariškiai vėl suguls ir pats jaučius vagims atvarė. Vagys jaučius paskerdė. Vaikas užsimanė pats jaučių pilvus vandenyje išplauti. Nuėjęs prie vandens, pradėjo rėkti, kad ne jis vienas vogęs, dar du prie ugnies esantys. Vagys pabėgo, o nykštukas grįžo namo ir su tėvu atvažiavo mėsos parsivežti. Nykštukas važiavo ne vežime, o ant išsikišusio mėsgalio. Mėsą užuodęs vilkas jį su ta mėsa prarijo. Vilko pilve nykštukas triukšmaudavo ir taip vilkui neleisdavo medžioti. Vilkas ėmė prašyti, kad jis lįstų lauk. Vaikas vilkui liepė jį parnešti namo į prieangį. Vilkas iššoko vilkui iš užpakalio, užsklendė duris ir pradėjo rėkti. Tėvai atlėkė ir vilką užmušė. Taip jie gavo vilko kailį, mėsos, pinigų ir ramiai gyveno.

TURINYS:
Teksto 1995 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 700, Nykštukas, [144; 5]

MOKSLINIS KOMENTARAS Gana populiari, labai paplitusi pasaka apie nykštuko nuotykius. Į raštiją pateko nuo XVI a. AT ir kitų katalogų duomenimis, užrašyta: latvių – 277 variantai, estų – 18, suomių – 90, švedų ir Suomijos švedų – 46, danų – 19, airių – 66, flamandų – 28, olandų – 7, vokiečių – 70, prancūzų – 59, ispanų – 3, katalonų – 5, rumunų – 12, italų – 4, slovėnų – 25, čekų – 6, lenkų – 11, baltarusių – 9, ukrainiečių – 9, rusų – 20, graikų – 14, turkų – 11, indų – 6 ir dar keliolika iš kitų tautų. Iš lietuvių užrašyta 156 variantai. Išskyrus 3, visi kiti – vientisi.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=74&par=70&lang=lt&Gid=703 Teksto šaltinis
http://www.llti.lt/failai/11%20Bonda.pdf Nepaprasto vaiko gimimo motyvo analizė

Spausdinti

Atgal