Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 341-161 Pasaka AT 510B + 706 – Apė atsitikimus vienos karalaitės

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Karalius turėjo labai gražią dukterį. Kai jo žmona mirė, jis norėjo vesti dar kartą, bet niekur nerado moters, kuri būtų tokia graži, kaip jo dukra. Todėl karalius nutarė vesti savo dukterį. Karalaitė, nenorėdama tekėti, pasisamdė laivą, išplaukė į kitą karalystę ir įstojo į moterų vienuolyną. Tačiau tėvas sužinojo, kur ji slepiasi. Tada karalaitė kitu laivu bėl plaukė į kitą šalį, bet laivą užgrobė žmogžudžiai, visus išžudė, tik karalaitę kapitonas sau pasiliko. Mergina, nenorėdama jam atitekti, prašė Dievo jai padėti. Dievas ją išklausė: kilo audra ir nuskandino laivą, o karalaitė maža valtele išsigelbėjo. Kai priplaukė krantą, ją rado tos šalies karalaitis ir panoro vesti. Kai vėliau jos vyras išvyko į karą, jo motina sukeitė laiškus ir karalienė, neva karaliaus įsakymu, turėjo būti sudeginta. Jaunoji karalienė išsiprašė, kad jai nukirstų pirštą ir paleistų į girią. Pirštą ji įdėjo į dėžutę ir pakabino sūnui ant kaklo. Vėliau, jai užmigus, žvėrys nusinešė abu jos sūnus, kuriuos rado atsiskyrėlis ir užaugino. Užaugę vaikinai atkeliavo į vieną miestą, kur tarnavo garsiausiam to miesto ponui. Karalius, grįžęs iš karo, sužinojo, kas nutiko, liepė sudeginti savo motiną, norėjusią pražudyti jo žmoną ir vaikus. Tada išvyko jų ieškoti. Viename mieste jam patarnavo dailus vaikinas, turintis dėžutę ant kaklo. Karalius paprašė parodyti, kas joje yra, ir, kai vaikinas ją atidarė, pamatė savo žmonos žiedą. O vėliau žmonės prisiminė vieną vargšę moteriškę be piršto, gyvenančią jų mieste. Taip karalius rado savo šeimą ir visi kartu išvažiavo į savo karalystę.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 510 B, Tėvas nori vesti dukterį, [66; 3]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 706, Moteris nukirstomis rankomis, [117; 9]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasakos pradžia – „Karalius nori vesti dukterį“ (AT 510B) – gimininga pasakos apie Pelenę B versijai, herojės klajonės jūromis, netektys primena novelių pasaką AT 938, o anytos persekiojimai, vaikų praradimas – iš pasakos „Berankė“ (AT 706). Labai paplitusi Pelenės pasakos versija. Pelenės pasakų ciklą tyrinėjo M. Cox (1893), A. B. Rooth (1951) ir kiti. Atskirų kūrinio motyvų, k. a. tėvo noras vesti dukterį, batų matavimas, žinomi tolimoje senovėje. Bet pati pasaka, linkstanti į novelinę, W. Liungmano nuomone, turėjo atsirasti viduramžiais. AT ir kitų katalogų duomenimis, daugiau varian¬tų užrašyta: iš latvių – 153, švedų – 46, prancūzų – 26, vokiečių – 27, vengrų – 12, serbų ir kroatų – 10, čekų – 8, lenkų – 15, baltarusių – 9, ukrainiečių – 12, rusų – 20, graikų – 16, turkų – 35, indų – 11 ir kt. Iš lietuvių užrašyta 82 variantai. Tik 5 variantai kontaminuoti, kiti – vientisi. Brolio pasirodymas vietoj karalaičio nėra būdingas šiam siužetui. Pasaka paprastai baigiasi vedybomis su karalaičiu (ponaičiu). Duomenų apie šį siužetą turime jau iš XII–XIV a. Jis yra ir rinkinyje „Tūkstantis ir viena naktis“. Pasaka nagrinėta Däumlingo (1912) studijoje. Labai paplitusi ir gana populiari pasaka (706) apie moterį nukirstomis rankomis. AT ir kitų katalogų duomenimis, jos užrašyta: iš latvių – 157 variantai, estų – 9, suomių – 24, švedų – 12, danų – 11, islandų – 9, airių – 98, prancūzų – 31, ispanų – 6, vokiečių – 25, italų – 70, rumunų – 11, vengrų – 10, čekų – 9, slovėnų – 8, serbų ir kroatų – 14, lenkų – 19, baltarusių – 30, ukrainiečių – 23, rusų – 75, graikų – 6, Kanados prancūzų – 30. Be to, iš keleto tautų užrašyta po vieną ar kelis variantus. Lietuvių tautosakoje užfiksuoti 129 jos variantai. Iš jų tik 8 – kontaminuoti. Skelbiamame tekste nutolta nuo būdingo nukirstų rankų motyvo (žr. 141 pasaką), jis savaip išplėtotas: nukirstas tik vienas pirštas ir jį nešioja vaikas, kad galėtų tėvas atpažinti.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal