Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 367-167 Pasaka AT 935 – Apė vieną turtingo kupčiaus sūnų ir karalaitę

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Turtingiausias pasaulio pirklio sūnus išvažiavo pasižiūrėti gražiausios pasaulyje karalaitės. Atvykęs į tą miestą, pamatė prie stulpo pritvirtintą tos karalaitės atvaizdą. Jis sužinojo, kad karalaitė yra davusi įžadus niekada netekėti ir visada vaikšto užsidengusi veidą, kad vyrai neitų dėl jos iš proto. Vis dėlto norėdamas ją pamatyti, pirklio sūnus nusipirko sklypą šalia dvaro ir pasistatė labai gražius namus. Po to jį pakvietė į pokylį karalaitės rūmuose ir jis buvo pasodintas priešais ją. Ten nuvykęs jaunuolis pasikalbėjo su gražuole, bet jos veido taip ir nepamatė. Tada jis įsiprašė, kad rūmų tarnaitė įleistų jį į karalaitės kambarį. Jis pasislėpė po lova ir matė, kaip karalaitė atėjusi išsirengė nuoga ir atsigulė miegoti. Kai ji užmigo, vaikinas ją pabučiavo ir išėjo. Karalaitė manė, kad visa tai susapnavo, bet tarnaitė, matydama, kad ji būtų nieko prieš tapti moterimi, pasiūlė jai ištekėti. O tinkamas jaunikis – turtingasis pirklio sūnus. Karalaitei ši mintis patiko ir netrukus jie susižadėjo. Apie tai išgirdo karalaitės sesuo, buvusi vienuolyne. Vos tik pamatė sesers jaunikį, iš karto jį įsimylėjo ir naktį atėjo pas jį. Pirklio sūnus ją atstūmė, todėl ji pasamdė jauną pulkininką, kuris nudūrė nuotaką. Pirklio sūnui pavyko nuo žudiko pasprukti ir jis grįžo į savo tėviškę. O nužudytosios karalaitės sesuo ištekėjo už pulkininko ir tose žemėse karaliavo.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | NOVELINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 935, Išlaidus sūnus, [29; 23]

MOKSLINIS KOMENTARAS Novelinė pasaka „Išlaidus sūnus“ nedaug kur yra populiari. Tik iš suomių (39), vokiečių (22), čekų (11) užrašyta kiek daugiau variantų, o iš estų, Suomijos švedų, danų, škotų, airių, prancūzų, austrų, vengrų, slovėnų, serbų ir kroatų, rusų (880*), ukrainiečių (880*) ir kitų šalių – tik po vieną ar kelis variantus. Iš lietuvių užrašyta 52 variantai. Tarp jų – 29 vientisi, 23 – sujung¬ti su kitais tipais. Skelbiamas variantas – fragmentas, gana suliteratūrintas.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal