Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 377-169 Pasaka AT 569 – Apė karaliaus tarną, kurs ėjo dyvų ieškot

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Buvo karalius, kuris užsimanė turėti tokį daiktą, kurio joks kitas karalius neturi. Todėl išsiuntė liokajų jam nepaprasto daikto ieškoti. Atėjęs į vieną trobelę jis rado rankšluostį, kurį patiesus atsiranda valgių ir gėrimų. Toliau beeidamas sutiko vyrus, kurie turėjo lazdą, kuri pati gali užmušti, kirvį, per pusę valandos galintį pastatyti didžiausius namus, ir rimbą, žmones iš numirusių prikeliantį. Pasikvietė tuos vyrus kartu eiti. Pirmiausia rankšluostį išmainė į lazdą ir ją gavęs liepė jai jo pakeleivį užmušti. Po to lazdai liepė pasivyti ir užmušti tą, kuris turi kirvį, o vėliau – tą, kuris turi rimbą. Gavęs visus stebuklingus daiktus, jis liepė rimbui užmuštuosius atgaivinti ir nuėjo į savo karalystę. Greta karaliaus rūmų kirviui liepė pastatyti rūmus, gražesnius už karaliaus. Tai pamatęs karalius siuntė savo žmones pakviesti jį į rūmus, kol, nesulaukęs nei jo, nei savo žmonių, nuėjo pats. Už tai, kad rado tokių nepaprastų daiktų, karalius savo dukterį atidavė liokajui į žmonas. Vėliau, kilus karui, karaliaus žentas su savo lazda visus priešus užmušė, o dar vėliau užvaldė visas karalystes ir laimingai jose karaliavo.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 569, Krepšys, skrybėlė ir ragas, [17; 15]

MOKSLINIS KOMENTARAS Stebuklų pasaka apie stebuklingus daiktus (AT 569) – krepšį, skrybėlę, ragą ir pan., – katalogų duomenimis, užrašyta iš latvių (13 var.), estų (4), suomių (12), švedų (2), norvegų (1), danų (14), airių (44), prancūzų (5), katalonų, flamandų (11), vokiečių (18), vengrų (10), slovėnų (2), rusų (12), ukrainiečių (10), baltarusių (4). Iš lietuvių užrašyta 33 variantai. 15 iš jų sujungti su kitų siužetų tekstais. Panašūs stebuklingi daiktai minimi pasakoje „Staltiesė, avinėlis ir krepšys“ (AT 563), „Nepaprasti daiktai“ (AT 518), „Trys magiški daiktai ir stebuklingi vaisiai“ (AT 566) ir kt. Seniausiu pasakos užrašymu, W. Liungmano teigimu, laikomas tekstas iš budistinių legendų rinkinio „Jataka“ (nuo 400 m. pr. Kr. iki 400 Kr. m.).

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal