Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 394-176 Pasaka AT 1641 – Apė vieną daktarą

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Vienas ūkininkas turėjo tris sūnus ir vieną iš jų nutarė išmokyti gydytoju. Sūnus mokėsi kelerius metus, bet ne kažin ką išmoko. Tik išeidamas paprašė, kad jį mokęs gydytojas jam visokių receptų išrašytų. Tada nukeliavo į karaliaus miestą ir prie savo namų pritvirtino lentelę, kad jis yra visažinis gydytojas. Kai karaliaus vežikui pavogė arklį, jis atėjo pas visažinį, gal jis pasakysiąs, kur yra jo arklys. Gydytojas davė jam nežinia kokį receptą, liepė išgerti vaistus ir gal tada jis sužinosiąs, kur jo arklys. Vežėjas išgėrė skirtus vaistus ir jam paleido vidurius. Jam krūmuose tupint ir tokią padėtį apkalbant, išgirdo jį jo arklys, kurį vagis buvo krūmuose palikęs, ir ėmė žvengti. Todėl kai susirgo karaliaus dukra, vežėjas pasiūlė atvesti tą visažinį gydytoją. Kiti gydytojai, negalėję karalaitės išgydyti, turėjo palikti jį su mergina vieną. Jis liepė jai į lėkštę pasišlapinti, tada paėmęs tą lėkštę vieną kartą pauostė, kitą kartą pauostė– ir karalaitė pradėjo juoktis, pūlinys trūko ir karalaitė pasijuto geriau. Tuomet pavydūs gydytojai pavogė jos žiedą ir vagyste apkaltino jaunąjį gydytoją. Karalius liepė jam tą žiedą surasti. Užsidarė jis vienas ir iš nuobodulio pradėjo valandas skaičiuoti. Kaip tik tada prie jo lango priėjo vienas iš apsivogusių gydytojų, o jaunuolis žiūrėdas į laikrodį pasakė, kad štai vieną jau turi. Gydytojas išsigando, kad čia jį, kaip vagį, jis turi omenyje, ir papasakojo apie tai savo kolegoms. Kitus kartus ėjo kiti gydytojai žiūrėti, o vaikinas vis sakydavo, kad jau du, tris turi. Tada gydytojai puolė prašyti, kad jis neišduotų jų karaliui. Tad gavęs iš jų po tūkstantį rublių ir po to dar iš karaliaus milijoną, vaikinas jau galėjo nebedirbti ir laimingai gyventi.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | BUITINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1641, Visa žinantis daktaras, [210; 19]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka apie visažinį daktarą yra gana populiari. Indijoje šis siužetas žinomas jau I–II m. e. amžiuje. AT ir kitų katalogų duomenimis, pasakos variantų užrašyta: latvių – 133, estų – 9, suomių – 97, Suomijos švedų – 18, švedų – 26, norvegų – 15, airių – 86, prancūzų – 28, vokiečių – 23, čekų – 11, baltarusių – 11, ukrainiečių – 18, ru¬sų – 46, turkų – 19, indų – 30. Be to, dar keliolikos tautų tautosakoje yra žinoma po vieną ar kelis variantus. Lietuvių šios pasakos variantų užrašyta 222. Iš jų tik 15 sujungtų su kitais pasakų tipais.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal