Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 414-186 Pasaka AT 569 – Apė vieną kvailį, kurs už savo išmintingus brolius išmintingesnis buvo

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Vienas ūkininkas turėjo tris sūnus: du protingus, trečią – kvailą (bent jau taip apie jį broliai galvojo). Tėvas sūnus išsiuntė naktį avižų saugoti, nes kasnakt kažkas vis jas išėsdavo. Protingieji broliai nuėję saugoti lauko užmigdavo, o jauniausiasis nemiegojo ir pamatė iš girios ateinant arklį. Kai jis pradėjo avižas ėsti, jį pagavo, bet arklys paprašė jį paleisti, pažadėdamas savo pagalbą. Kai išmintingųjų brolių įkalbėtas tėvas išsiuntė kvailį raganos žiedo parnešti, jis pasikvietė arklį ir šis nunešė jį į raganos dvarą. Ragana jį priėmė ir naktį norėjo nužudyti, bet jis, visiems miegant, pastūmė raganos dukrą į savo vietą ir ragana savo dukterį vietoje jo nužudė. Tada vaikinas numovė nuo mirusios raganiūkštės piršto žiedą ir su arkliu išjojo namo. Grįžtant kvailys dar įsigijo stebuklingą lazdą ir rimbą, o tėvas, pamatęs, koks galingas tapo jo sūnus, jam atidavė savo ūkį.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 569, Krepšys, skrybėlė ir ragas, [17; 15]

MOKSLINIS KOMENTARAS Stebuklų pasaka apie stebuklingus daiktus (AT 569) – krepšį, skrybėlę, ragą ir pan., – katalogų duomenimis, užrašyta iš latvių (13 var.), estų (4), suomių (12), švedų (2), norvegų (1), danų (14), airių (44), prancūzų (5), katalonų, flamandų (11), vokiečių (18), vengrų (10), slovėnų (2), rusų (12), ukrainiečių (10), baltarusių (4). Iš lietuvių užrašyta 33 variantai. 15 iš jų sujungti su kitų siužetų tekstais. Panašūs stebuklingi daiktai minimi pasakoje „Staltiesė, avinėlis ir krepšys“ (AT 563), „Nepaprasti daiktai“ (AT 518), „Trys magiški daiktai ir stebuklingi vaisiai“ (AT 566) ir kt. Seniausiu pasakos užrašymu, W. Liungmano teigimu, laikomas tekstas iš budistinių legendų rinkinio „Jataka“ (nuo 400 m. pr. Kr. iki 400 Kr. m.).

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal