Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 416-187 Pasaka AT 530 – Apė tris brolius: du gudru, o vieną kvailą

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Vienas ūkininkas turėjo tris sūnus: du protingus, trečią – kvailą. Prieš mirtį tėvas paprašė, kad po jo mirties sūnūs tris naktis ateitų prie jo kapo. Kai tėvas numirė, vyresnieji broliai bijojo eiti į kapines, todėl išvijo kvailį. Jam ten nuėjus, iš kapo išėjo tėvas ir davė jam sidabrinę dūdelę, kurią papūtus atsirasdavo sidabrinis arklys, kardas ir drabužiai, dar kartą papūtus – jie pradingdavo. Kitas dvi naktis tėvas jam davė dar dvi dūdeles – auksinę ir deimantinę. Tuo metu karalius norėjo ištekinti savo dukrą, bet ji niekaip neišsirinko jaunikio. Todėl supykęs karalius liepė padaryti stiklo kalną ir pasodino ant jo savo dukrą. Tas vaikinas, kuris tris kartus užjos pas ją, taps jos vyru. Niekam tai nepavyko padaryti, tik kvailys, papūtęs stebuklingą dūdelę, kaskart vis ant kito arklio ir vis kitaip apsirengęs, užjodavo ant kalno. Paskutinį kartą užjojus, karalaitė jam davė pusę savo žiedo ir skarelę. Kitą dieną karalius liepė surasti vaikiną, turintį šiuos karalaitės daiktus. Kai juos rado pas kvailį, jis nusimetė savo pelenuotus drabužius ir papūtęs dūdelę pasipuošė deimantiniais drabužiais, sėdo ant tokio pat arklio ir nuvažiavo su karalaite tuoktis.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 530, Karalaitė ant stiklo kalno, [245; 85]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 530 – populiari pasaka apie karalaitę ant stiklo kalno. Tyrinėjo I. Boberg (1928). AT ir kitų katalogų duomenimis, jos variantų užrašyta: iš latvių – 421, estų – 33, lyvių – 5, suomių – 208, švedų ir Suomijos švedų – 31, norvegų – 20, danų – 41, airių – 56, prancūzų – 3, fla¬mandų– 1, vokiečių – 56, rumunų – 21, vengrų – 50, čekų – 12, slovėnų – 2, serbų ir kroatų – 18, lenkų – 48, baltarusių – 18, ukrainiečių – 40, rusų – 60, turkų – 11, indų – 8 ir kt. Iš lietuvių užrašyta 332 šio tipo variantai. Iš jų tik 59 sujungti su kitais tipais.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal