Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 422-189 Pasaka AT 301B – Apė kalvį, kriaučių ir kurpių

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Ūkininko sūnus mokėsi kalvio amato, tada kalvis padarė jam didžiulę lazdą ir jis išėjo. Beeidamas sutiko siuvėją, batsiuvį ir toliau kartu keliaudami priėjo trobelę. Kitą dieną du išėjo medžioti, o siuvėjas liko pietų virti. Bet atėjo senis, jį sumušė, o pietus surijo. Tas pats buvo ir kitą dieną. Trečią dieną pietus virė kalvis. Kai atėjęs senis norėjo jį mušti, jis čiupo savo lazdą ir primušė jį, tada nuvilko prie ąžuolo ir, jį įskėlęs, įkišo senio barzdą. Bet kai vėliau su draugais ten grįžo, nebebuvo nei ąžuolo, nei senio. Pamatė, kad senis įlindo į skylę po akmeniu. Kalvis ten nusileido diržu, kurį jo draugai viršuje laikė, ten rado senį ir jį užmušė. Kai vaikinas norėjo lipti į viršų, jo draugai išsigandę, kad tai gali būti tas senis, diržą paleido. Likęs vienas, kalvis rado grifo lizdą su jaunikliais. Kai užėjo kruša, jis savo švarku uždengė paukščiukus. Už tai dėkingas grifas sutiko jį parnešti namo, tik liepė pasiimti daug mėsos ir alaus kelionei. Grifui atsisukus, vaikinas vis mesdavo po gabalą mėsos ar alaus atsigerti. Kai pritrūko mėsos, jis atpjovė savo blauzdos dalį ir įmetė grifui į gerklę. Tai sužinojęs grifas išspjovė jo blauzdą ir ji vėl prigijo. Vėliau jis grįžo į tėviškę, vedė ir gerai gyveno.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 301 B, Stipruolis ir jo bendrakeleiviai, [208; 32]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ankstyvieji pasakos užrašymai iš XVIII a. pradžios, o atskiri motyvai buvo žinomi prieš mūsų erą. AT ir kitų katalogų duomenimis, šios pasakos versijos variantų keletoje tautų užrašyta gana daug. Iš tokių paminėtina: latvių–181 variantas, estų – 50, suomių – 171, prancūzų – 86, vengrų – 14, baltarusių – 16, ukrainiečių – 56, rusų – 137 (A ir B versijos kartu), graikų – 16. Iš lietuvių užrašyta 245 variantai. 30 variantų sujungti su kitais tipais, didžioji dauguma – vientisa.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal