Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 452-210 Pasaka AT 961 – Apė žmogžudį ir ūkinyką

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Vienas bernas, susipykęs su šeimininku, išėjo į girią ir tapo plėšiku ir žmogžudžiu. Kadangi buvo labai stiprus, šis darbas jam gerai sekėsi ir netrukus jis prasigyveno. Bet kartą per girą keliavo toks pat stiprus ūkininkas. Žmogžudys jam pastojo kelią ir liepė atiduoti pinigus. Ūkininkas pasiūlė eiti iki jo buveinės, tada atiduosiąs. Kai nuėjo iki vietos, kur žmogžudys laužą kūreno, abu pradėjo grumtis. Ūkininkas tą žmogžudį primušė, bet paliko gyvą ir ant krūtinės įkaitinta diržo sagtimi išdegino ženklą. Tada pasiėmė bandito lazdą ir nuėjo savo keliais. Vėliau tą lazdą naudojo tabakui trinti. Po kurio laiko tas žmogžudys ubagaudamas atėjo į ūkininko sodybą, apsinakvojo ir paprašė, kad duotų kuo tabaką sumalti. Gavęs lazdą, ją pažino ir, trindamas tabaką, vis į lazdos galvą žiūrėjo. Todėl kai jis ryte išėjo, ūkininkas suskaldė tą galvą ir rado joje paslėptus pinigus.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | NOVELINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 961, Plėšiko pinigai lazdoje, [15]

MOKSLINIS KOMENTARAS Katalogų duomenimis, ši novelių pasaka žinoma latviams (užrašyta 18 variantų), rusams (1), ukrainiečiams (2), baltarusiams (1). Iš lietuvių jos užrašyta 15 variantų.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal