Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 454-211 Pasaka AT 1653B – Apė poną, jo berną ir žmogžudžius

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Vienas vaikinas suderėjo bernauti už dyką trejus metus, o po to tasai ūkininkas turės jam bernauti. Ponas su tokiomis sąlygomis sutiko, tad po trejų metų jie susikeitė vietomis. Kartą jodami rado akėčias ir vaikinas liepė ponui jas pasiimti. Toliau bejodami rado pakartą žmogų – ir jį liepė ponui paimti. Kai įjojo į girią, sustojo po didele egle, įkėlė į ją negyvėlį bei akėčias, o tada įlipo patys. Vidurnaktį į tą vietą atėjo dvylika žmogžudžių, susikūrė ugnį ir virė vakariVienas vaikinas suderėjo bernauti už dyką trejus metus, o po to tasai ūkininkas turės jam bernauti. Ponas su tokiomis sąlygomis sutiko, tad po trejų metų jie susikeitė vietomis. Kartą jodami rado akėčias ir vaikinas liepė ponui jas pasiimti. Toliau bejodami rado pakartą žmogų – ir jį liepė ponui paimti. Kai įjojo į girią, sustojo po didele egle, įkėlė į ją negyvėlį bei akėčias, o tada įlipo patys. Vidurnaktį į tą vietą atėjo dvylika žmogžudžių, susikūrė ugnį ir virė vakarienę. Po to atsinešė katilą pinigų. Vaikinas, tų pinigų norėdamas, negyvėlį numetė žemyn. Žmogžudžiai pamanė, kad lavonas puola. Tada vaikinas metė akėčias. Jos krisdamos sukėlė triukšmą, tad žmogžudžiai išsigando, kad už jų nusikaltimus dabar ant jų jau dangus griūva. Jie išsilakstė, o bernas su ponu pasiėmė pinigus ir grįžo namo. Vaikinui nuo to laiko nebereikėjo daugiau bernauti. enę. Po to atsinešė katilą pinigų. Vaikinas, tų pinigų norėdamas, negyvėlį numetė žemyn. Žmogžudžiai pamanė, kad lavonas puola. Tada vaikinas metė akėčias. Jos krisdamos sukėlė triukšmą, tad žmogžudžiai išsigando, kad už jų nusikaltimus dabar ant jų jau dangus griūva. Jie išsilakstė, o bernas su ponu pasiėmė pinigus ir grįžo namo. Vaikinui nuo to laiko nebereikėjo daugiau bernauti.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | BUITINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1653 B, Broliai medyje, [52; 166]

MOKSLINIS KOMENTARAS Šis kūrinys kiek primena juokų pasaką „Plėšikai po medžiu". Tai populiari juokų pasaka apie brolius medyje ir plėšikus po jais. Ankstyvųjų jos užrašymų pateikia jau kinų „Tripitakoje“, ypač 100 pasakojimų knyga, V m. e. a. išversta iš sanskrito (W. Liungmanas). Pasaka gyvuoja latvių (158 var.), švedų ir Suomijos švedų (16), serbų ir kroatų (10), ukrainiečių (1), graikų (14) ir kt. tautosakoje. Iš lietuvių užrašyta daugiausia – 217 variantų.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal