Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 456-213 Pasaka AT 590 – Apė vieną kupčiaus sūnų ir žmogžudžius

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Vienas pirklys išvyko į kelionę ir jau pusę metų negrįžo. Jo žmona su sūnumi Jonu pasisamdė arklius ir išvyko jo ieškoti. Stabtelėjęs girioje, sūnus rado dirželį, kurį užsijuosęs pasidarė labai stiprus. Toliau važiuodami privažiavo dvarą, kuriame gyveno dvylika žmogžudžių. Visi jie puolė vaikiną, bet jis juos nužudė, tik vienas, vardu Atamanas, liko gyvas ir pasislėpė. Kai kitą dieną Jonas išėjo medžioti, Atamanas prigrasino motinai mirtimi, jei ši atsisakys su juo gyventi ir padėti jos sūnų nužudyti. Kai motina sutiko, jis davė jai žolių, kuriomis turės įtrinti sūnaus maistą. Jonas suvalgė jam paduotos mėsos ir užmigo. Tada žmogžudys su motina išdūrė jam akis ir paleido girioje. Vaikino šuniukas įsikabino jam į skverną ir vedė. Taip beeinančius juos pamatė karalaitė. Jonas jai labai patiko, ji nuvedė jį į sodą, pasodino ir davė skarelę musėms nuvyti. Tada jam ant kelių nutūpė paukštytė. Jonas tvojo su ta skarele ir ją užmušė, o skarelę sukruvino. Vėliau ja nusišluostė akis ir truputį praregėjo. Tada ėmė trinti skarele akis ir jos ataugo. Po to vedė karalaitę, o vėliau su kareiviais nuvažiavęs susirado tą dvarą, nužudė žmogžudį, motiną pasodino į kalėjimą, o pats po uošvio mirties tapo karaliumi.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 315, Nedora sesuo, [120; 95]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 590, Žr. AT 315,

MOKSLINIS KOMENTARAS Apie stebuklų pasakos „Nedora motina“ (AT 590) tipą, labai panašų į tipą „Neištikima sesuo“. AT ir kitų katalogų duomenimis, latvių užrašyta 181 variantas, estų – 20, suomių – 89, airių – 36, prancūzų – 8, rumunų – 7, vengrų – 12, čekų – 10, slovė¬nų – 6, serbų ir kroatų – 5, lenkų – 10, baltarusių – 26, ukrainiečių – 35, rusų – 67, graikų – 48, indų – 8 ir kt. Lietuvių variantų užrašyta 226. Iš jų 85 jungiami su kitais tipais. Ši stebuklų pasaka apie nedorą motiną (AT 590) sutapatinama su pasaka apie nedorą seserį (AT 315). AT ir kitų katalogų duomenimis, pasaka AT 590 užrašyta iš latvių (24 var.), danų (12), airių (38), prancūzų (14), vokiečių (33), serbų ir kroatų (19), lenkų (17), ukrainiečių (10), turkų (13), kanadiečių (29). Po vieną ar kelis variantus užrašyta dar iš keliolikos tautų.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal