Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 460-215 Pasaka AT 315 – Apė Joną ir Onutę ir žmogžudžius

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Vienas ūkininkas turėjo sūnų Joną ir dukterį Onutę. Jonas, beganydamas avis, sutiko žmones, kurie turėjo stebuklingus dirželį, kardą ir šautuvą. Išmainęs tuos daiktus į tris avis, jis grįžo namo, bet tėvui tai nepatiko ir jis išvarė jį iš namų. Kartu išėjo ir Onutė. Beeidami jie priėjo žmogžudžių trobelę ir joje užsidarė. Kai žmogžudžiai išsikasę skylę grindyse po vieną lindo, Jonas nukapojo jiems galvas. Vienam vietoj galvos nukirto ausį, bet jis apsimetė miręs. Kitą dieną, kai Jonas išėjo medžioti, beausis įkalbėjo Onutę už jo tekėti ir padėti jam jos brolį nužudyti. Kai Jonas grįžo, Onutė apsimetė serganti, ir tik liūtės pienas galįs jai padėti. Brolis norėjo nušauti liūtę, bet ji davė jam pieno ir liūtuką. Po to sesuo siuntė Joną parnešti visokių žvėrių pieno, o jis nuo jų vis gaudavo ne tik pieno, bet ir po jauniklį. Galiausiai brolį nusiuntė į milžinų sodą obuolių parnešti. Jonas vėl išėjo ir pakeliui sutiko skruzdėlę, varną, šunį, katę ir žiurkę, nepasidalinančius grobio. Jis jiems padėjo ir už tai gyvūnai pažadėjo jam savo pagalbą. Milžinų sode jis sutiko merginą, kuri jam leido pasiskinti obuolių, o kai grįžo milžinai, Jono žvėrys juos sudraskė. Kai brolis grįžo namo, Onutė pasiūlė jam išsimaudyti, ir kai jis nusiėmė diržą, žmogžudys juo apsijuosė ir išlupo jam akis. Tai pamatęs varnas susikvietė savo draugus, kurie parnešė stebuklingo vandens, grąžinusio vaikinui regėjimą. Tada Jonas, pasiversdamas įvairiais gyvūnais, pateko į trobą, atgavo savo dirželį ir nužudė žmogžudį bei savo seserį. O pats grįžo į dvarą ir vedė jame sutiktą merginą.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 315, Nedora sesuo, [120; 95]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 315 – tai pasaka „Negailestinga sesuo“. AT ir kitų katalogų duomenimis, latvių užrašyta 181 variantas, estų – 20, suomių – 89, airių – 36, prancūzų – 8, rumunų – 7, vengrų – 12, čekų – 10, slovė¬nų – 6, serbų ir kroatų – 5, lenkų – 10, baltarusių – 26, ukrainiečių – 35, rusų – 67, graikų – 48, indų – 8 ir kt. Lietuvių variantų užrašyta 226. Iš jų 85 jungiami su kitais tipais.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal