Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 480-222 Pasaka AT 154 – Apė žmogų, mešką ir lapę

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Kartą žmogus su meška pasodino ropę ir sutarė, kad žmogus ims šaknį, o meška viršūnes. Kai derlių pasidalino, meška suprato apsigavusi, todėl kitais metais, kai sėjo kviečius, meška pasiėmė šaknis, o žmogui atidavė viršūnes. Bet ir vėl liko be nieko. Tuomet meška nutarė žmogų suėsti, bet lapė panoro žmogui padėti. Ji atbėgo iš miško ir paklausė, ar nėra čia meškos vilkams sudraskyti. Žmogus, meškos paprašytas, atsakė, kad nėra. Tada ji, matydama pasislėpusią mešką, paklausė, o kas guli už vežimo. Žmogus atsakė, kad tai rąstas. Lapė pasakė, kad jei tai būtų rąstas, jis būtų vežime, ir nubėgo. Kai meška įsilipo į vežimą, lapė vėl atbėgo ir uždavė tuos pačius klausimus. Kai žmogus atsakė, kad vežime yra rąstas, lapė atsakė, kad jis turėtų būti kirviu įkirstas. Meška, vilkų bijodama, liepė žmogui įkirsti jai kirviu. Vos tik jis taip padarė, meška nugaišo. Už pagalbą lapė paprašė poros baltų vištų. Žmogus maiše turėjo porą šunų, tad juos ir atidavė. Kai tik lapė atidarė maišą, šunys puolė ją vytis. Atbėgusi į savo olą ji paklausė, ką darė jos ausys, akys, kojos ir uodega. Pastaroji atsakė, kad jai trukdė, norėdama, kad ją šunys pagautų. Supykusi lapė iškišo uodegą iš olos, šunys čiupo už jos, išsitraukė lapę ir ją sudraskė.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | PASAKOS APIE GYVŪNUS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 154, „Kad tave meška suėstų“, [73; 23]

MOKSLINIS KOMENTARAS Labai paplitusi pasaka apie mešką, norinčią suėsti žmogų, ir lapės patarimus. Pasaka nuo XII a. pateko į žvėrių epą. Ją ir kitas pasakas apie žmogų ir lapę nagrinėjo K. Kronas (1931). AT ir kitų katalogų duomenimis, užrašyta variantų: iš latvių – 41, estų – 30, suomių – 78, švedų ir Suomijos švedų – 8, norvegų – 6, vokiečių – 22, ispanų – 22, rumunų – 4, slovėnų – 5, lenkų – 2, baltarusių – 11, ukrainiečių – 18, rusų – 26, vengrų – 6 ir kt. Iš lietuvių užrašyta 97 variantai. Daugelyje variantų lapė iš tikro gelbsti žmogų nuo meškos ar vilko. Yra variantų (be lapės), kur gana absurdiškai pati meška (vilkas) moko žmogų, kaip jam apsiginti. Kartais iš visos pasakos telikus pabaiga – lapės kalba su savo ausimis, akimis, kojomis ir uodega, aiškinimasis, kas padėjo pabėgti nuo šunų (žr. 49 pasaką).

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal