Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 4 492-230 Pasaka AT 675 – Apė vieną tinginį ir aukso žuvytę

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 4 tomas

ANOTACIJA: Vieni žmonės turėjo tinginį sūnų. Kadangi jie gyveno prie vandens, tai tėvas jį siųsdavo žvejoti. Kartą tinginys sugavo auksinę žuvelę, kuri paprašė ją paleisti ir pažadėjo išpildyti jo norus, jam tereikės pasakyti: „Tebus taip“. Tinginys grįžęs namo vėl atsigulė ant krosnies, bet tėvas jį išsiuntė į mišką malkų parvežti. Jis pasiėmė kirvį, sėdo ant rogių ir pasakęs stebuklingus žodžius išvažiavo. Kirvis pats prikirto malkų. Važiuojant per miestą, visi žmonės puolė žiūrėti rogių, be arklių važiuojančių. Tuomet tinginys pradėjo greičiau važiuoti, bet žmonės nespėjo pasitraukti ir daug jų suvažinėjo. Už tai jį apskundė karaliui. Kai karalius jį pasikvietė, tinginys atvažiavo gulėdamas ant krosnies. Tai pamatęs, karalius jo nebebaudė. Kad nereikėtų namo grįžti, jis panorėjo gražių rūmų, o kai jie atsirado, ten apsinakvojo. Pamatęs gražiuose rūmuose dailų jaunikaitį besiilsintį, karalius nutarė išleisti už jo savo dukterį. Kai vėliau kildavo koks karas, tinginys tik pasakydavo stebuklingus žodžius ir visi priešai krisdavo negyvi.

TURINYS:
Teksto 1998 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 675, Tinginys, [52; 6]

MOKSLINIS KOMENTARAS Tai labai paplitusi pasaka apie tinginį berniuką, kurio norai stebuklingu būdu – žuviai paliepus – išsipildo. Gausiai užrašyta iš latvių (76 var.), estų (37), suomių (143), švedų (60), norvegų (18), danų (21), airių (32), prancūzų (13), vokiečių (10), lenkų (10), rusų (20), ukrainiečių (11), graikų (12). Iš keliolikos tautų užrašyta nuo vieno iki kelių variantų. Iš lietuvių užrašyta 57 variantai.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal