Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 2 228-104 Pasaka AT 451A – Apie devynis brolius ir jų seserį Elenytę

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 2 tomas

ANOTACIJA: Buvo devyni broliai ir jų sesuo Elenytė. Tėvai mirdami sūnums paliko po kumelį, o dukteriai – kumelę, tų devynių kumelių motiną. Broliai išvažiavo į kariuomenę, Elenytė liko namie. Po devynių metų ji pasikinkė kumelę ir išvažiavo brolių ieškoti. Nežinodama, ar toli jos broliai, užgiedojo, kad kumelė sužvengtų: kur kumelės devyni sūneliai, ten jos broleliai! Kumelei sužvengus, Elenytė už šimto mylių išgirdo devynių kumelių žvengimą. Važiuodama ton pusėn, išgelbėjo kiškelį nuo skalikų. Tada sutiko laumę, važiuojančią geldoje kiaulę pasikinkius. Privažiavus dvi upes, laumė Elenytę pakvietė išsimaudyti ir pasakė, kad viena upė pienu tekanti, kita krauju verdanti. Kiškelis Elenytę perspėjo, kad laumė meluoja – laumė kiškeliui išsuko kojytę. Kitą kartą privažiavus dvi upes, kiškelis vėl įspėjo Elenytę nesimaudyti – laumė jam išsuko antrą kojytę. Po to laumė jam išsuko ir kitas dvi kojytes, o galiausiai nusuko galvą. Kai nebeliko kam Elenytės perspėti, ji išsimaudė kraujo upėje. Laumė pavogė jos drabužius, o Elenytė turėjo apsirengti jos skarmalus ir važiuoti geldoje. Kai nuvažiavo pas brolius, laumė pasakė esanti jų sesuo, o Elenytę išvarė arklių ganyti. Ganydama Elenytė, gailiai verkė ir dainavo, kad laumė midų vyną gerianti, o ji, brolių sesuo, arklius gananti. Broliams jos dainos patiko ir jie vienas po kito ėjo paklausyti, bet vis anksti užmigdavo ir neišgirsdavo. Tada nuėjo jauniausias brolis ir apsimetė miegąs. Elenytė pradėjo jam ieškoti galvą ir brolis pažino žiedelį, kurį seseriai motina buvo padovanojusi. Kitą dieną broliai kumelę ištepė degutu ir pastatė prie durų. Laumė, negalėdama praeiti, jai plojo viena ranka, kita, o po to kojom ir pilvu, kol visa prilipo. Broliai kumelei liepė laumę nunešti ten, kur saulė neužšviečia ir vėjas neužpučia, o po to sugrįžti. Broliai ir sesuo liko laimingai gyventi.

TURINYS:
Teksto 1995 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 451 A, Sesuo, ieškanti devynių brolių, [79; 7]

MOKSLINIS KOMENTARAS Mažai tepaplitusi pasakos versija – „Sesuo ieško dingusių brolių“. AT katalogas, be lietuvių variantų, nurodo tik vieną vokiečių kalba užrašytą tekstą iš Prūsijos. Dabar jau žinoma jų kiek daugiau: latvių užrašyta 17. Suomių pasakų tyrinėtoja P. L. Rausmaa pagrįstai sieja šią versiją su AT 533. Šio tipo variantų turi: latviai – 10, suomiai – 40, estai – 10, lenkai – 6, rusai – 7, ukrainiečiai – 1, mordviai – 2, švedai – 6, vokiečiai – 5, vengrai – 1, italai – 4, prancūzai – 2, indai – 6, taip pat turi flamandai, katalonai, albanai ir kt. Iš lietuvių užrašyti 3 tekstai. Lietuvių pasakų repertuare turima 96 užrašyti AT 451A versijos variantai. 6 iš jų sujungti su kitų tipų variantais. Skelbiamo teksto pabaiga labai primena Sigutės pasaką (AT 452C*).

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=74&par=70&lang=lt&Gid=744 Teksto šaltinis
http://www.maerchenlexikon.de/at-lexikon/at451.htm Tarptautinis tipo aprašymas

Spausdinti

Atgal