Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 2 238-110 Pasaka AT 361 – Apie vieną žmagų, katras velniui trejus metus tarnava

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 2 tomas

ANOTACIJA: Neturtingam žmogui, kuris gyveno ant nedoro pono žemės, mirė tėvas. Žmogus neturėjo pinigų laidotuvėms, o ponas dar paprašė sumokėti už žemę. Žmogus pagalvojo, kad nėra išeities, nors velniui dūšią parduok. Kaip mat prisitatė ponaitis, kuris pasakė duosiąs žmogui pinigų, jei tas išpildysiąs tai, ką jis liepsiąs. Žmogus sutiko ir pasirašė krauju iš mažojo pirštelio. Velnias jam liepė tris metus ant kelmo sėdėti ir nesikirpti plaukų, neskusti barzdos, nesipjaustyti nagų ir nesikeisti marškinių. Kai ponui pristrūko pinigų, kažkas jam pasakė, kad ant kelmo sėdintis žmogus jų daug turintis. Velnias žmogui pasakė, kad pinigų neduotų tol, kol ponas nepažadės už jo išleisti dukters. Velnias pavirto į piršlį ir jie kartu nuėjo pas poną. Vyresnioji duktė pasakė verčiau pasikarsianti, negu už tokio vyro tekėsianti ir, nubėgusi į mišką, pasikorė. Antroji duktė pasakė verčiau nusiskandinsianti ir ežere nusiskandino. Trečioji duktė už peršamo jaunikio ištekėjo. Po kiek laiko velnias pasirodė žmogui ir pasakė, kad jo tarnystė baigėsi – jie būsiantys svainiai (švogeriai), nes dvi pono dukterys velniui atitekusios, o viena žmogui. Tada žmogus nusikirpo plaukus, nusiskuto barzdą, nusipjaustė nagus, persirengė gražiais drabužiais ir tapo gražiu žmogumi.

TURINYS:
Teksto 1995 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 361, Sutartis nesiprausti, [109; 5]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ši stebuklų pasaka apie žmogų, pasižadėjusį velniui 3 metus nesikirpti, nesiskųsti, kaip ir nemaža kitų, turi ryškių sakmiškų bruožų. Iš latvių ji užrašyta 106 kartus, iš estų – 25, suomių – 72, Suomijos švedų – 10, danų – 22, vokiečių – 27, čekų – 8, lenkų – 16. Po vieną ar kelis variantus užrašyta iš lyvių, švedų, norvegų, islandų, škotų, airių, ispanų, italų, austrų, vengrų, slovėnų, serbų ir kroatų, rusų, ukrainiečių, baltarusių ir kt. Iš lietuvių turima 113 variantų. Iš jų 109 – vientisi.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=74&par=70&lang=lt&Gid=754 Teksto šaltinis

Spausdinti

Atgal