Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 2 250-113 Pasaka AT 330B – Kaip Markų Kristus apdavanaja

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 2 tomas

ANOTACIJA: Žmogus, vardu Markas (Markus), neturėjo nei gryčios, nei žemės. Tarnaudamas pas ūkininką, gaudavo kasmet po tris skatikus (verdingį) ir bandelę. Po trijų metų atsiėmė algą ir išėjo į pasaulį. Sutikęs tris elgetas (ubagu), visiems davė po tris skatikus ir bandelę. Eidamas toliau, pamatė ateinant dvyliką elgetų. Žmogus išsigando, kad neturės ko jiems duoti, todėl pasuko eiti per dirvas. Tie jį pasivijo ir pasakė patys jį apdovanosią. Vienas elgeta, kuris buvo Kristus, turėjo maišelį (terbą) ir lazdą. Markas pasakė, kad norėtų to maišelio. Kristus atidavė maišelį, į kurią galima įkišti tai, ką nori. Tada Markas paprašė lazdos. Kristus paaiškino, jog su ja galima prilupti, tereikia pasakyti: „Lazda, lupk!“. Tada Jėzus leido prašyti dar vieno dalyko. Vienas iš elgetų patarė prašyti dangaus, bet žmogus paprašė pypkės (liuikos), kurios negalima išrūkyti. Kiek paėjęs, Markas pasiprašė nakvynės dvare, kuriame vaidenosi. Šeimininkai išėjo miegoti kitur, o Markas ten liko vienas. Kai susirinko velniai, jis pasakė niekur neisiąs, kol savo pypkės nesurūkysiąs. Velnias paprašė pypkę duoti jam, bet pypkės negalėjo išrūkyti. Kai velniai norėjo žmogų griebti, tas paėmė maišelį ir liepė jiems sulįsti vidun. Kitą dieną Markas nuėjo kalvėn ir ėmė su kūju mušt, kol tie prižadėjo nebesivaidenti. Kai Markas numirė ir nuėjo į dangų, Petras jo nenorėjo įleisti pro vartus, nes tas Kristaus dangaus nepaprašęs. Markus liepė jam lįsti maišan ir pats dangun įėjo. Danguje susitiko Kristų ir, jo prašomas, Petrą paleido.

TURINYS:
Teksto 1995 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 330 B, C, Velniai terboje; išlošiančios kortos, [173; 61]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ši pasakos versija tik keliose tautose labiau paplitusi. Jos užrašyta iš: latvių – 144, iš lietuvių – 223 (kartu su C versija), rusų – 18, ukrainiečių – 20, baltarusių – 13, lenkų – 25, čekų – 12. Keletoje tautų šios pasakos versijos tradicija visai silpna: teužrašyta po vieną ar kelis variantus.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:
http://www.knygadvaris.lt/?id=74&par=70&lang=lt&Gid=766 Teksto šaltinis

Spausdinti

Atgal