Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 255-116 Pasaka AT 554 – Kaip viens turtingas kalvuks in vargą išpuolė

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Vienas kalvis turėjo sūnų. Tas sūnus gerai išmoko kalvystės. Pinigų jiems netrūko, bet sūnui nepatiko, kad visi kalvuku vadino – turtingas, o viso labo kalvis. Tad pasiėmė lazdelę ir išėjo į pasaulį. Eidamas ant dobilo rado dvi besipešančias bites, kyštelėjo lazdą tarp jų ir tos nuskrido į skirtingas puses. Toliau eidamas rado dvi besipjaunančias peles, tai vieną numetė šonan su lazda, o kita į olą įlindo. Toliau rado dvi varnas, besiriejančias ant kumelės kaulo. Nuvijo tas, o kaulą perlaužė pusiau. Priėjo dvarą, kur iš sargo sužinojo, kad kita gyvenvietė dar už šimto mylių, ir kad gali pas juos pernakvoti, bet gyvas neišeis. Kalvis neišsigando ir pasiliko dvare. Dvaro ponas liepė kalviui per naktį nukalti bažnyčią ant vištos kojos, o jei nenukals, tai mirs. Kalvis likęs vienas ėmė verkti, bet atlėkė dvi bitės ir liepė nesijaudinti. Tuomet sukvietė daugybę bičių ir pastatė iš vaško bažnyčią. Paskui ponas liepė per naktį iškulti javus. Vėl verkia kalvis kambary. Atbėgo tuomet dvi pelės ir nuramino, kad iškuls javus. Susikvietė daugybę pelių, kurios išrankiojo po vieną grūdą iš varpų. Ponas matydamas, kad iškūlė jam javus, liepė per kitą naktį padaryti jam tokį vaiką, kad tas galėtų visokiom kalbom skaityti ir rašyti. Davęs mergą užrakino troboj ir pasakė, kad jei nepadarys, nukirs jam rytoj galvą. Verkia kalvis atsisėdęs, merga bandė šnekėtis, bet užmigo. Atlėkė varnos ir nuramino jį. Tuomet atnešė vaiką ir įmetė pro langą. Tada ponas liepė vesti kalviui jo keturiasdešimtmetę dukrą, bet kalvis atsisakė ir grįžo pas tėvus.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 554, Dėkingi gyvūnai, [92; 25]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 554 – pasaka „Dėkingi gyvuliai“ – priklauso prie populiarių, išplitusių kūrinių. Katalogai rodo, kad jos variantų didesni pluoštai užrašyta: latvių tautosakoje – 254 variantai, estų – 60, švedų –11, danų – 15, airių – 55, vokiečių – 37, italų – 24, vengrų – 16, čekų – 16, slovėnų – 18, lenkų – 24, baltarusių – 17, ukrainiečių – 40, rusų – 42, lietuvių –116.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal