Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 262-119 Pasaka AT 1642 + 1653B – Apė du broliu: gudrą ir kvailą

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Turėjo žmogus du sūnus, vieną protingą, o kitą kvailą. Mirus tėvui sūnūs greitai nugyveno namus, nes protingasis buvo didelis tinginys, o kitas – kvailas. Nuėjo jie pas poną avių ganyti. Protingasis išleido kvailį pirmą pietauti, o pats eidamas liepė neišleisti avių, tegu visos krūvoj būna. Avys pagulėjusios ėmė vaikščioti į visas puses, o kvailys su kirvuku visoms galvas nukirto, kad krūvoj gulėtų. Grįžęs brolis pamatė negyvas avis, sutempė abu visas į durpyną, ir nusprendė, kad reikia bėgti, bet prieš tai dar sugalvojo pavakarieniauti. Pavalgę jau bėgs, bet kvailasis dar pasiėmė tvarto duris kaip algą. Naktį įlipo į eglę, kad žvėrys nesuėstų. Tuomet atėjo po ta egle žmogžudžiai, pasistatė puodą ir verdasi valgyti. O kvailasis užsinorėjo šlapintis ir paleido čiurkšlę tiesiai į puodą žmogžudžiams, tie pagalvojo, kad lietus. Tada jau nusilengvint kvailajam prisireikė ir vėl į puodą jiems varo, tie pagalvojo, kad kankorėžiai, išgraibė iš puodo ir toliau sau verda. Kvailasis nebeišlaikęs durų paleido jas, o žmogžudžiai išgirdę triukšmą pagalvojo, kad griūva dangus ir išsilakstė. Kvailasis nusileidęs iš eglės ėmė švilpauti, lašinius ragauti. Grįžo vienas žmogžudys pažiūrėti, gal šventųjų kokių iš dangaus nusileido, ir išgirdo, kad labai gražiai švilpauja. Kvailasis pasiūlė jam paploninti liežuvį, kad ir tas galėtų taip švilpauti. Nupjovė žmogžudžiui liežuvį ir tas rėkdamas nubėgo į mišką pas draugus, kurie pamatę, kad jis be liežuvio, ėmė bėgti galvodami, kad šventieji atsiveja. Taip ir liko visas žmogžudžių turtas broliams.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | BUITINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1642, Kvailio pirkinys, [19; 95]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1653 B, Broliai medyje, [52; 166]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasakos pradžios motyvas apie tai, kaip kvailys avis „ganė“, pasitaiko kvailo velnio (AT 1006) ir kvailių (AT 1685) pasakose. Latvių pasakų kataloge šio motyvo pasakos priskirtos AT *1681C versijai. 1653B. Tai populiari juokų pasaka apie brolius medyje ir plėšikus po jais. Ankstyvųjų jos užrašymų pateikia jau kinų „Tripitakoje“, ypač 100 pasakojimų knyga, V m. e. a. išversta iš sanskrito (W. Liungmanas). Pasaka gyvuoja latvių (158 var.), švedų ir Suomijos švedų (16), serbų ir kroatų (10), ukrainiečių (1), graikų (14) ir kt. tautosakoje. Iš lietuvių užrašyta daugiausia – 217 variantų.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal