Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 276-123 Pasaka AT 1641 – Apė vieną žinūną

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Vienas žmogelis išėjo ieškoti darbo ir girioje rado kelmyną. Nuėjo pas poną, kurio tas kelmynas buvo, ir paprašė jam leisti ten apsigyventi. Ponui leidus, žmogelis pasistatė būdą, įdirbo šiek tiek žemės, visko prisisėjo. Užaugo labai didelės daržovės ir pardavęs kitais metais jau gerą trobą pasistatė, nusipirko kumelę, pasistatė kluoną. Pamažu bedirbdamas praturtėjo. Bet numirė ponas, o jo žentas paėmė visas žmogelio gėrybes ir parsigabeno į dvarą. Už likusius kelis skatikus žmogelis nusipirko popieriaus ir kito pono girioje pakelėj pasistatė trobelę su langu į kelią. Sėdi ten su žiburiu ir keverzoja, nes rašyti nemokėjo. Pro šalį važiavęs ponas sustojo pasiklausti, ar tuo keliu važiuoja, nes anksčiau nebuvo čia jokio žiburio. Bet žmogelis atsakė, kad neturi laiko, jam reikia rašyti. Ponas paprašė, kad jam išrašytų, kur yra jo pavogti pinigai. Žmogelis pažadėjo per tris dienas išrašyti ir apsigyveno to pono sode namelyje. Liokajus su virėju pagalvojo, kad žmogelis žino, jog tai jų darbas. Jie sumokėjo žmogeliui, kad nesakytų ponui apie vagystę ir išdavė, kur paslėpti pinigai. Ponas už suradimą sumokėjo tris tūkstančius rublių ir grįžo žmogelis į savo būdą. Ponui apskelbus, kad žmogelis randa pamestus daiktus, pradėjo eiti pas jį žmonės. Žmogelis padegė savo būdą ir išėjo savais keliais.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | BUITINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1641 B, Netikėtas daktaras, [4; 2]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka apie visažinį daktarą yra gana populiari. Indijoje šis siužetas žinomas jau I–II m. e. amžiuje. AT ir kitų katalogų duomenimis, pasakos variantų užrašyta: latvių – 133, estų – 9, suomių – 97, Suomijos švedų – 18, švedų – 26, norvegų – 15, airių – 86, prancūzų – 28, vokiečių – 23, čekų – 11, baltarusių – 11, ukrainiečių – 18, rusų – 46, turkų – 19, indų – 30. Be to, dar keliolikos tautų tautosakoje yra žinoma po vieną ar kelis variantus. Lietuvių šios pasakos variantų užrašyta 222. Iš jų tik 15 sujungtų su kitais pasakų tipais.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal