Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 282-126 Pasaka AT 955 – Apė jaunikį žmogžudį ir drąsią mergą

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Pas vieną turtingą pono dukrą atvažiavo jaunikis. Papasakojo, kad kai pas jį atvažiuos, tai pamatys marmurinį kelią visokiais medžiais apsodintą, o namuose kambarius brangakmeniais, sidabru ir auksu išdabintus. Tik tegul neina į ketvirtą kambarį. Ponai su dukra pasiėmę keturis pyragus išvažiavo pas tą jaunikį. Kaip tas ir sakė, randa marmurinį kelią. Pakeliui sutiko kiaulės, gaidžio, šuns ir vilko galvas, kurioms mergina davė po pyragą. Dvare rado visus tuos kambarius, pasižiūrėjo ir į ketvirtąjį, o ten daugybė lavonų su nupjautom galvom. Duktė tėvams liepė važiuoti namo, o pati pasislėpė tame kambaryje ir ėmė laukti jaunikio. Grįžę žmogžudžiai atvedė į tą kambarį merginą, kuriai nukirto pirštą su žiedu, o po to nukirto galvą. Pasislėpusioji pasiėmė pirštą su žiedu. Naktį mergina išlindo ir išėjo iš rūmų. Prie vartų stovėję liūtas, šernas ir vilkas merginą praleido, nes prieš tai iš jos gavo po pyragą. Mergina parėjo namo. Kitą dieną tas žmogžudys atvažiavo klausti, kodėl mergina neatvažiavo vakar pas juos, o ta atsakė, kad negalėjo ir paprašė išaiškinti jos sapną. Prieš tai susikvietė daugybę vyrų su virvėm ir lazdom. Papasakojo žmogžudžiui viską, ką vakar matė, ir parodė pirštą su žiedu, tada vyrai puolė žmogžudį ir užmušė.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | NOVELINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 955, Plėšiko sužadėtinė, [149; 39]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 955. Labai paplitusi, kai kuriose tautose gana populiari novelinė pasaka apie žmogžudžius. AT ir kitų katalogų duomenimis, užrašyta variantų: latvių – 130, estų – 19, suomių – 29, švedų ir Suomijos švedų – 51, danų – 93, airių – 37, vokiečių – 73, čekų – 39, ukrainiečių – 15, rusų – 27. Be to, 16 tautų užrašyta mažiau negu po 10 variantų. Lietuvių pasakų lobyne užfiksuoti 188 šios pasakos variantai. Iš jų 153 – vientisi. Kontaminuotuose tekstuose kiek dažniau prijungiamos AT 956B, 956B* versijos.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal