Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 287-128 Pasaka AT 552A + 518 + 302 – Apė tris dukteris ir sūnų

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Gyveno žmogus su žmona. Jie turėjo tris dukteris, kurias vieną dieną kažkas pagrobė. Po kiek laiko susilaukė sūnaus. Kai jis užaugo, išėjo ieškoti seserų. Eidamas sutiko tris kareivius, nepasidalijančius arklio, balno, skraistės ir kardo. Padaręs lankelį paleido ir liepė jiems vytis – kuris pagaus, tam ir teks visas turtas. Kareiviai nusivijo, o vaikinas apsigaubė skraiste, dėl kurios pasidarė nematomas, pasiėmė kardą ir sėdęs ant arklio paprašė nunešti pas vyriausiąją seserį. Nunešė arklys pas žvėrių karalių, kurio žmona buvo jo sesuo. Sesuo paslėpė brolį, kad vyras grįžęs nesudraskytų. Bet neiškentusi jam papasakojo apie svečią. Priėmė jį su valgiais ir gėrimais, o prieš išvykstant žvėrių karalius išsipešė iš paausio plaukų ir davęs pasakė, kad kai bus bėda, pakratytų plaukus ir subėgę žvėrys sudraskys skriaudikus. Vaikinas padėkojęs paprašė arklio, kad nuneštų pas viduriniąją seserį. Nunešė jį į paukščių karaliaus dvarą. Čia vėl buvo gražiai priimtas, o prieš išjojant paukščių karalius davė savo plaukų, sakydamas, kad kai pakratys juos, sulėks visi paukščiai. Vaikinas padėkojęs nukeliavo pas trečiąją seserį, pas žuvų karalių. Vėl gražiai buvo priimtas, o iškeliaujant žuvų karalius davė savo plaukų, sakydamas, kad kai juos pakratys, suplauks visos žuvys į pagalbą. Padėkojęs vaikinas paprašė arklio nešti į karalystę, kur karalaitė sėdi ant svarstyklių – kas ją atsvers, to bus žmona. Arklys nunešė. Apsigaubęs skraiste, kad niekas nematytų, vaikinas pasiėmė žiedą, kuris nukrito karalaitei nuo piršto, ir nunešęs pas auksakalį paprašė padaryti kitą lygiai tokį patį. Grįžęs apsirengė gražiais drabužiais, užsikabino kardą, užsimovė karalaitės žiedą, o jo kopiją numetė po svarstyklėm. Sėdęs ant svarstyklių nusvėrė karalaitę ir taip tapo jos vyru. Karalius neleido eiti į vieną rūmų kambarį, bet po kiek laiko neištvėręs vaikinas nuėjo į jį ir rado ten prirakintą velnią. Bandė kardu jį užmušti, bet nukirto grandinę ir velnias pabėgo bei išsinešė žmoną. Vaikinas liepė arkliui nešti pas žmoną ir nunešė jį į trobelę, kurioje sėdėjo boba be dantų. Pagrasinęs kardu, vaikinas iš bobos sužinojo, kad turi užjoti ant stiklo kalno, ant kurio prie stulpo pririštas jautis, tame jautyje antis, o antyje kiaušinis, kuriame ir paslėpta jo žmona. Užjojęs ant kalno, nukirto grandinę, o jautis pradėjo bėgti. Vaikinas išsitraukęs žvėrių karaliaus plaukus išsikvietė žvėris, kurie sudraskė jautį. Iš jaučio išskrido antis. Tada vaikinas išsikvietė paukščius, kurie sudraskė antį. Kai kiaušinis įkrito į marias, išsikvietė žuvis, kurios ištraukė jam kiaušinį. Perkirtęs kardu kiaušinį išsiėmė žmoną ir grįžo į rūmus.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 552 A, Svainiai – paukščių, žvėrių ir žuvų karaliai, [18; 85]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 518, Ginčas dėl stebuklingų daiktų [pagalbinis kt. pasakų el.], [5; pagalbinis elementas]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 302, Slibino mirtis kiaušinyje, [17; 133]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 552A – populiari, labai išplitusi pasaka apie ištekėjusias už paukščių ar gyvulių mergaites. AT ir kitų katalogų duomenimis, ji užrašyta šių tautų pasakų lobynuose: latvių – 110 variantų, suomių – 41, vokiečių – 41, vengrų – 45, čekų – 10, rusų –36, graikų – 13. Mažiau negu 10 variantų užrašyta daugiau kaip 20 tautų. Lietuvių tautosakoje žinomi 103 šios versijos užrašymai. 88 iš jų sujungti su kitais pasakų tipais. AT 302 – pasaka „Slibino gyvybė kiaušinyje“ – taip pat labai populiari ir išplitusi. Iš pasakų katalogų žinome, kad daugiau kaip 10 variantų užrašyta: latvių tautosakoje – 143, estų – 26, suomių – 92, švedų – 54, norvegų – 26, danų – 104, airių – 254, prancūzų – 41, vokiečių – 46, italų – 12, vengrų – 20, serbų ir kroatų – 12, lenkų – 11, baltarusių – 16, ukrainiečių – 18, rusų – 68, graikų – 18, turkų – 26, indų – 47, prancūziškai kalbančių Amerikos žemyno gyventojų – 43. Iš lietuvių užrašyta 149 variantai. Didžioji jų dauguma – 132 variantai – jungia ir kitų pasakų siužetus. Pasaka apie stebuklingus daiktus (AT 518), katalogų duomenimis, užrašyta daug kartų iš: latvių (174 var.), rusų (42), ukrainiečių (22), baltarusių (13). Po vieną ar kelis variantus užrašyta iš estų, lyvių, suomių, švedų, danų, katalonų, flamandų, vokiečių, italų, rumunų, vengrų, slovėnų, serbų ir kroatų, čekų, turkų, indų ir kt. Iš lietuvių užrašyta 134 variantai.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal