Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 339-149 Pasaka AT 567 – Apė stebuklingą paukštaitę

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Vienas žmogelis gyveno pagiry ir šaudydavo paukščius ir žvėris. Kartą miške pamatė paukštę, po kurios vienu sparnu aukso raidėmis parašyta, kad kas suvalgys jos vieną pusę, žinos viską, kas darosi pasaulyje, o po kitu sparnu – kas suvalgys šią pusę, bus geriausiu daktaru pasaulyje. Žmogelis sugavo paukštę, nupynė narvelį ir nuvežęs į miestą ėmė pardavinėti. Po ilgų derybų pardavė vienam ponui už keturis šimtus rublių. Tas ponas buvo keliauninkas ir padėjęs paukštę į vieną kambarį liepė ten niekam nevaikščioti. Pas jo pačią ateidavo karininkas. Įėjęs į tą kambarį pamatė, kas parašyta po paukštės sparnais, tad liepė iškepti. Virėjas iškepė paukštę, bet to pono vaikai radę ją perplėšė per pusę ir suvalgė. Sužinojęs karininkas liepė papjauti vaikus ir iškepti širdis. Bet vienas vaikas viską žino, kas ką mąsto, ir kai atėjo virėjas pjauti, liepė jam iškepti šunų širdis, o patys išėjo. Karininkas liepė širdis sušerti šuniui, nes žmogienos buvo nepratęs valgyti. Po kiek laiko grįžo ponas, žmona jam pasakė, kad paukštė dingo, o sūnūs abu numirė. O sūnūs keliavo penkerius metus, gerai jiems sekėsi, nes vienas viską žinojo, o kitam užtekdavo prieiti ir išgydydavo didžiausius ligonius. Grįžę pas tėvus pasiprašė nakvynės. Vėliau viską tėvui papasakojo ir tas žmoną prie stulpo nušovė, o sūnūs liko pas jį gyventi.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 567, Stebuklinga paukščio širdis, [37; 46]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ši stebuklų pasaka apie suvalgytą nepaprastą paukštį, AT ir kitų katalogų duomenimis, gausiai užrašyta iš latvių (134 var.), estų (15), suomių (52), norvegų (35), airių (132), prancūzų (12), vokiečių (33), lenkų (10), rusų (44), ukrainiečių (18), graikų (15), turkų (16), kanadiečių (10). O po vieną ar kelis variantus – dar iš keliolikos tautų. Iš lietuvių užrašyta 87 variantai. W. Liungmano teigimu, seniausias pasakos pėdsakas – apytikriai iš 1000 m. e. m.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal