Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 351-154 Pasaka AT 1240 + 1313B + 1675 – Apė vieną kvailį ir jo šyvį

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Trys broliai, iš kurių du buvo protingi, o vienas kvailas, turėjo šyvą arklį. Išvažiavo kvailys į mišką malkų. Kadangi buvo didelis tinginys, norėdamas, kad jam šakos tiesiai į vežimą kristų, kirto tą, ant kurios sėdėjo. Praeidamas žmogus sako jam, kad tuoj nukris. Tikrai nukrito, todėl pamanęs, kad tas žmogus mato ateitį, paklausė, kada jis mirs. Žmogus atsakė, kad kai šyvis tris kartus nusipers, tada ir mirs. Prisikrovęs šakų nuvažiavo namo, bet arklys vis sustoja, o kai kvailys jam su rimbu trenkia, tas vis nusiperdžia. Pamiršęs trinktelėjo trečią kartą ir kai šyvis pirstelėjo, kvailys išlipo iš vežimo ir atsigulė ant žemės, galvodamas, kad mirė. Važiavo pro šalį ponas, pamatęs paklausė, kodėl jis guli ant žemės, kai tas atsakė, kad negyvas, trinktelėjo jam rimbu ir tas atsikėlęs ėmė dėkoti, kad prikėlė iš numirusių. Nuėjo į girią ir sutikęs ten tą patį žmogų paklausė, kur yra jo šyvis. Tas atsakė, kad mieste dideliu burmistru tapo. Nuėjęs į tą miestą kvailys rado seną burmistrą žilais plaukais ir bandė temptis jį namo. Burmistras iškvietė policiją ir uždarė kvailį į kalėjimą. Atsėdėjęs kvailys išėjo savais keliais.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | BUITINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1240, Žmogus kerta medžio šaką, ant kurios sėdi, [9; 44]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1313 A, B, Išpranašauta mirtis, [4; 44]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1675, Mokytas jautis, [42; 3]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka prasideda paplitusiu, bet nelabai populiariu motyvu („kerta medžio šaką, ant kurios sėdi“). Iš poros dešimčių tautų, kur jis žinomas, tik trijose jis daugiau kaip 10 kartų užfiksuotas: iš prancūzų – 13, lat¬vių – 48, lietuvių – 49. Dauguma lietuvių variantų (40) – kontaminuoti su kitais tipais. Juokų pasaka „Kada aš mirsiu?“ (AT 1313B), katalogų duomenimis, užrašyta iš latvių (13 var.), serbų ir kroatų (1). Iš lietuvių užrašyta 42 variantai. Juokų pasaka „Jautį leidžia į mokslą“ (AT 1675) užrašyta iš latvių (46 var.), estų (7), suomių (11), švedų (8), norvegų (3), danų, airių (2), olandų (1), flamandų (2), vokiečių (15), vengrų, slovėnų (1), serbų ir kroatų (7), rusų (8), ukrainiečių (15), baltarusių (7). Iš lietuvių užrašyta 45 variantai. Iš jų 41 – vientisas.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal