Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 358-157 Pasaka AT 157 – Apė levą ir jo sūnų

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Liūtas urve išaugino ir išmokė savo sūnų. Liepė jam nieko nebijoti, tik saugotis žmogaus. Liūtukas nežinodamas, kas tas žmogus, išėjo jo ieškoti. Pamatęs keliu važiuojantį vežimą, nuėjo prie jo. Žmogus išsigandęs viską metė ir nubėgo į mišką, o liūtukas arklių klausė, kas juos taip apipainiojo. Sužinojęs, kad žmogus, nuėjo toliau ir pamatė jaučius. Vėl sužinojo, kad juos įkinkė žmogus ir kad žmogus priverčia jaučius klausyti mušdamas. Nuėjęs į mišką pamatė žmogų ąžuolą kertant ir sužinojęs, kad čia žmogus, pasiūlė jam susiimti su juo. Žmogus paprašė pirma padėti ąžuolą nuversti. Liūtas sutiko, o žmogus prispaudė jam letenas plyšy ir išsikirtęs lazdą išvanojo liūtukui visus kaulus, kol tas vos gyvas pasidarė, tada paleido. Parėjo liūtukas namo, tėvas jau suprato, kad žmogų bus sutikęs. Liūtukas pasakė, kad norėjo žmogų pamatyti, bet daugiau jau nebenori.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | PASAKOS APIE GYVŪNUS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 157, Išmokstama žmogaus bijoti, [42; 3]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ši žvėrių pasaka, AT ir kitų katalogų duomenimis, kiek daugiau užrašyta iš latvių (27 var.), estų (6), suomių (113), švedų (21), prancūzų (16), flamandų (12), vengrų (6), slovėnų (7), serbų ir kroatų (6), lenkų (14), ukrainiečių (12). Po vieną kitą variantą užrašyta dar iš keliolikos tautų. Iš lietuvių užrašyta 44 variantai. 41 iš jų – vientisas. Lietuvių variantuose dažniausiai minima levas, tik 5 variantuose – vilkas, 2 – meška. Tarpininko vaidmenį atlieka lapė (18 var.), uodas (7), meška (4), vilkas (4), arklys (2) ir kt.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal