Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 360-159 Pasaka AT 123 – Apė ožkelės vaikučius ir vilką

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Ožkelė pasistatė namelį ir atsivedė vaikučių. Išeidama į girią parnešti maisto ožkelė liepdavo savo vaikams nieko neįleisti, tik ją, o ją atpažins iš plono balso. Nuklausė vilkas, kaip ožkelė grįžus namo sako. Pabandė ir jis taip pašaukti, bet vaikai išgirdę storą vilko balsą neįsileido jo. Nuėjo vilkas pas kalvį ir už pupų bei žirnių rėtį pasiplonino liežuvį. Nuėjęs prie namelio jau ploniau šaukia, bet vaikai vis tiek atpažino, kad čia ne mama ir neįleido. Vilkas vėl nubėgo pas kalvį, pažadėjęs lašinių paltį, margą peiliuką, vištą, žirnių ir pupų rėtį, dar pasiplonino liežuvį. Atėjęs prie namelio plonu balsu pašaukė, ožiukai vilką įleido, o tas ir suėdė visus.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | PASAKOS APIE GYVŪNUS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 123, Vilkas ir ožkiukai, [157; 14]

MOKSLINIS KOMENTARAS Pasaka apie vilką ir ožiukus žinoma Europoje ir už jos ribų. Ankstyvasis jos užrašymas – Romulus veikale (V a.). Pasakos variantų užrašyta iš: latvių – 106, estų – 2, lyvių – 1, suomių – 5, lapių – 3, švedų – 1, norvegų – 4, danų, airių – 20, prancūzų – 52, katalonų, olandų – 4, flamandų – 2, valonų – 3, vokiečių – 24, vengrų – 5, slovėnų – 3, serbų ir kroatų – 3, rusų – 20, ukrainiečių – 4, baltaru¬sių – 3, graikų – 9, turkų – 10, indų – 1 ir t. t. Iš lietuvių užrašyta 171 variantas. Iš jų 156 – vientisi.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal