Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 394-174 Pasaka AT 425M – Apė Eglę ir Žaltį

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Eglė su seserimis maudėsi ežere. Kai nusileido saulė ir merginos nuėjo rengtis, Eglė marškiniuose rado žaltį, kuris pažadėjo išlįsti, jei Eglė taps jo žmona. Eglė priversta seserų pasižadėjo ir žaltys dingo. Grįžusios namo sulaukė žalčio piršlių. Merginų tėvai, paklausę kaimynės, įsodino žalčiams žąsį vietoj dukters, bet bevažiuojant gegutė išdavė, kad žalčiai vežasi ne Eglę. Grįžusiems įsodina baltą avį, bet ir vėl gegutė perspėja. Grįžę su grasinimais, išvažiuoja su balta karve, vėliau su vyriausia dukterimi, kol pagaliau nebežinodami ką daryti tėvai atiduoda Eglę. Nuvažiavusius prie ežero juos pasitinka dailus jaunikaitis. Laimingai pragyvenus penkerius metus, Eglė pasiilgsta namų ir tėvų. Po to dar dešimt metų pragyvena ir žaltys pažada leisiantis aplankyti, kai Eglė sunešios geležinius batus. Ji juos įmetė į krosnį ir greitai sunešiojo. Tada liepė jai prinešti vandens su rėčiu. Eglė prinešė ir iškepė ragaišį. Žaltys išleido ją namo, liepęs grįžusiai jį pašaukti. Eglei svečiuojantis pas tėvus broliai nusivedė jos sūnų į mišką ir bandė išgauti, kaip jie šaukia savo tėvą, bet nieko neišgavę kitą dieną bandė tą patį iš jaunesnio sūnaus sužinoti, bet taip pat nieko. Tada nusivedė Eglės dukrą ir ta išsigandusi rykščių viską pasakė. Nuvažiavę prie ežero Eglės broliai pasišaukė žaltį ir sukapojo jį dalgiais. Kai Eglė prisisvečiavusi grįžo prie ežero, atplaukė kraujo puta, o dievai pavertė ją ir jos vaikus medžiais – egle, ąžuolu, uosiu ir drebule.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 425 M, Žalčio žmona, [120; 1]

MOKSLINIS KOMENTARAS Si pasakos versija labiausiai būdinga baltų kraštams. Iš lietuvių užrašyta 130 variantų, iš latvių – 94. Be to, jos variantų turima estų, suomių, rusų, baltarusių, ukrainiečių ir kitų tautų tautosakoje.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal