Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 399-176 Pasaka AT 851 – Apė miškasargio sūnų, kurs karaliaus dukterį vedė

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Vienas karalius turėjo labai gražią dukterį. Nusprendė ją ištekinti už to, kurio mįslės karalius neįmins, o visiems, kurių mįsles įmins, bus nukirstos galvos. Pradėjo eiti kunigaikščiai ir princai, bet visų mįsles karalius įmindavo ir nukirsdavo galvas. Vieno miško sargo sūnus nusprendė taip pat eiti pas karalių ir užduoti jam mįslę. Bet miško sargas nenorėjo, kad sūnus mirtų nuo karaliaus rankos, todėl pripylė į midų nuodų ir davė sūnui išgerti. Sūnus sugirdė midų žirgui, ir kai tas krito, nutempė jį į pamiškę, kur jį ėmė lesti trys varnos. Kai jos nugaišo, sūnus pasiėmė varnas ir iškeliavo pėsčias pas karalių. Priėjęs girią rado tuščią dvarą. Įėjęs į jį iškepė varnas ir padėjo ant stalo, o pats pasislėpė. Parėję į dvarą dvylika plėšikų rado keptas varnas, suvalgė jas ir visi numirė. Tada nuėjo į karaliaus dvarą, kur jį gražiai priėmė, davė kambarį ir liepė pagalvoti tris dienas. Po trijų dienų uždavė karaliui tokią mįslę: „Negyvas užmušė gyvą, tas vienas negyvas užmušė tris gyvus, o tie trys negyvi užmušė dvylika gyvų.“ Karalius niekaip negalėjo sugalvoti, koks galėtų būti atsakymas, todėl pasišaukęs dukterį liepė jai sužinoti iš miško sargo sūnaus atsakymą. Karalaitė pasiuntė tarnaitę, kad sužinotų atsakymą, ir jis pažada pasakyti, jei ji guls su juo į lovą vienmarškinė. Tarnaitė sutinka, bet kai jis tvoja jai diržu, išsigandusi pabėga. Tas pats atsitinka ir kitoms penkioms tarnaitėms. Tada ateina pati karalaitė, ji neišsigąsta diržo, atsigula į lovą ir miško sargo sūnus išpasakoja jai savo mįslę. Ryte karalaitė viską persako tėvui. Kai karalius įmena mįslę, miško sargo sūnus papasakoja dar vieną istoriją, kaip eidamas į dvarą sutiko septynias stirnas, kai į jas šovė, liko pas jį tik jų oda, o pačios nubėgo, tik septintoji visa pasiliko. Tada parodė tarnaičių ir karalaitės drabužius. Karalius išleido už jo savo dukterį.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | NOVELINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 851, Karalaitė neįmena mįslės, [36; 2]

MOKSLINIS KOMENTARAS Novelinė pasaka apie karalaitę, negalinčią atspėti mįslių, nors paplitusi Europoje ir už jos ribų, bet nėra labai populiari. AT ir kitų katalogų duomenimis, šio pasakos tipo daugiau negu 10 variantų teužrašyta: iš latvių – 46, danų – 28, airių – 63, vokiečių – 19, italų – 12, rusų – 14, ukrainiečių – 16, prancūziškai kalbančių amerikiečių – 17. Iš lietuvių užrašyta 41 variantas.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal