Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 402-177 Pasaka AT 332 – Apė giltinę

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Vienas neturtingas žmogelis susilaukė sūnaus, bet niekas nenorėjo būti krikštatėviu. Nusprendė tėvas nusinešti vaiką į bažnyčią pakrikštyti. Beeidamas sutiko apdriskusį žmogelį ir tas sutiko kūmu pabūti. Dar toliau sutiko labai išdžiūvusią moterį, giltinę, ją paėmė už kūmą. Giltinė kūmui pasiūlė vaikščioti pas ligonius, ir kai pamatys ją stovinčią prie ligonio kojų, tegu duoda kokių žolių ir ligonis pagis. O jei stovės prie galvos, tegul sako, kad jokie daktarai jau nepadės. Po krikštynų žmogelis taip ir padarė, ėmė vaikščioti pas ligonius ir išgarsėjo kaip geras gydytojas. Bet kai pats paseno ir gulėdamas mirties patale pamatė giltinę prie galvos, paprašė, kad jam prie lovos pritaisytų ratukus ir ėmė sukinėtis su lova, kad giltinė vis prie kojų stovėtų. Giltinei nusibodo vaikštinėti ir užpjovė žmogelį.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 332, Mirtis kūma, [71; 70]

MOKSLINIS KOMENTARAS Stebuklų pasaka „Giltinė kūma“ (AT 332), AT ir kitų katalogų duomenimis, gausiai užrašyta iš latvių (150 var.), estų (16), suomių (57), danų (34), airių (186), prancūzų (26), flamandų (11), vokiečių (46), čekų (12), lenkų (25), rusų (15), ukrainiečių (29), baltarusių (16). Pavienių variantų užrašyta dar iš keliolikos tautų. Iš lietuvių turima 140 variantų, iš jų tik 73 vientisi.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal