Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 413-184 Pasaka AT 1 + 2 + 121 – Apė lapę ir vilką

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Kartą lapė pamatė, kaip žmogus vežasi tris maišus žuvies. Užbėgo jam už akių, atsigulė ant kelio ir guli lyg negyva. Privažiavęs žmogus pamatė lapę, paėmė ir įsimetė į roges. Lapė išmėtė visas žuvis, paskui iššoko pati, susirinko ir valgo. Atėjęs vilkas prašo ir jam duoti. Lapė atsako, kad tegul eina ir pats pasigauna ir pamoko, kad reikia laikyti eketėn įkištą uodegą. Vilkas nuėjo ir laikė įkištą uodegą visą naktį, kad toji prišalo. Lapė nubėgo į kaimą ir pasakė, kad vilkas eketėj prišiko. Visi žmonės metė darbus ir bėgo mušti vilko. Vilkas, gerai išpertas, nutraukęs uodegą, pabėgo. Nuėjo skųstis pas Dievą. Tas jam pasiūlė pjauti žmogų, kertantį girioj medžius, bet tą, kurio skiedros toli lekia. Vilkas nuėjęs pamatė vaiką, kertantį medį, bet jo negali pjauti, nes skiedros iš karto žemėn krenta. Paskui sutiko vyrą, kurios skiedros toli lekia. Tai vilkas jam sako, kad jį pjaus. Žmogus prašo leisti nusiprausti, o pats nuėjęs išsikirto skroblą. Grįžęs mušė vilką, kad tas vos gyvas paspruko. Nubėgęs pasišaukė daugiau vilkų, o žmogus įlipo į medį ir laukia. Tada beuodegis atsigulė ant žemės, ant jo kitas vilkas, ant to trečias ir taip vis aukštyn. Žmogus matydamas sako, kad kaip bus taip, bet tas striukis tai gaus. Striukis išsigando ir pabėgo, o kiti vilkai griuvo ir užsimušė. Žmogus, nulipęs žemyn, nulupo visiems skūras ir nuėjo namo.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | PASAKOS APIE GYVŪNUS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 1, Lapė vagia žuvis, [18; 217]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 2, Žvejojimas eketėje, [11; 204]

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 121, Vilkai lipa kits kitam ant nugaros, [49; 29]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT ir kitų katalogų duomenimis, žvėrių pasakų tipai AT 1, 2 („Lapė išvagia žuvis“, „Žvejojimas uodega“) plačiai žinomi įvairiuose kraštuose, o trečiasis – AT 41 („Lapė veda vilką į rūsį pavaišinti“) –kur kas mažiau populiarus. Pavyzdžiui, lietuvių tradicijoje vien AT 1 užrašyta 18 kartų, AT 2 – 11 kartų, o junginys AT 1 + 2 – 83 kartus. Tačiau junginys AT 1 + 41 + 42 teužfiksuotas vos 2 kartus. Manoma, kad antro siužeto archajiškesnė lytis sutinkama šiaurės tautose, kur žuvis uodega gaudo meška. Šitaip paaiškinama, kodėl jos trumpa uodega. AT 121. Šis žvėrių pasakos tipas nėra labai išplitęs. AT ir kitų katalogų duomenimis, jo variantų užrašyta iš: latvių – 75, estų – 5, suomių – 7, Suomijos švedų – 1, rusų – 7, ukrainiečių – 23, baltarusių – 5, vengrų – 8, vokiečių – 1, flamandų – 4, katalonų, ispanų – 1, indų – 8, prancūziškai kalbančių amerikiečių – 2. Iš lietuvių užrašyta 78 variantai.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal