Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 213-97 Pasaka AT 314A – Apė vieną karalių ir jo sūnų

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Gyveno kartą karalius, kuris buvo jau senas, bet vis dar nevedęs. Sugalvojo vesti kito karaliaus dukterį, kuri buvo jauna. Tai patiko kitas, jaunas, bet tėvo verčiama ištekėjo. Susilaukė sūnaus, bet vis nekentė savo seno vyro. Sumąstė juo atsikratyti ir paprašė, kad tas jaunasis karalius nukirstų jam galvą. Kai tas taip padarė, susituokė. Posūnis kartą nuėjęs prie tėvo kapo verkia, o pasirodęs tėvas davė jam sidabro skiltuvą, iš kurio iššoka sidabro žirgas, balnas, kardas ir drabužiai. Kitą vakarą davė auksinį, o trečią deimantinį. Kai posūniui buvo keturiolika metų, karalius susapnavo, kad jam nukirs galvą. Ryte pasitarė su karalienė ir toji sugalvojo sūnų nunuodyti. Liepė tarnaitei iškepti blyną su nuodais ir nunešti sūnui. Tarnaitė iškepė ir verkdama atnešė. Klausiama pasakė, kad užnuodytas maistas. Tuomet karalaitis iškeliavo į kitą karalystę. Ten karaliaus dvare įsidarbino vežėju. Vienai iš karaliaus dukterų jis labai patiko, tai paprašė tėvo, kad padarytų jį sodininku. Kartą kai visi buvo bažnyčioj, karalaitė pamatė, kaip sodininkui iš skiltuvo iššoka arklys, tai jai dar labiau jis patiko ir prašė, kad karalius leistų už jo tekėti. Karalius leido, tik po vestuvių liepė eiti kitur gyventi. Kartą karalius turėjo kariauti. Davė paprastą kumelę žentui tikėdamasis, kad kare jį kas užmuš. Bet žentas, girioj paleidęs tą kumelę, iš skiltuvo iššokusiu sidabriniu žirgu kare labai visus nustebino ir puikiai kovėsi. Paskui antrą kartą pasirodė auksiniu žirgu, o trečią kartą deimantiniu. Bekovojant žentui įkirto į koją, tai karalius užrišo jam savo skarą. Po mūšio buvo karaliaus kitos dukters vestuvės. Pakvietė ir tą dukterį su žentu. Tas apsimetė, kad labai prisigėrė ir užmigo ant suolo. Karalius netyčia pamatė savo užrištą skarą, atsiprašė, kad nemylėjo žento, ir atidavė jiems pusę karalystės.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 314 A, Piemuo ir trys milžinai, [2; 7]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ši versija „Piemuo ir trys galiūnai“ tėra užrašyta iš prancūzų (9 var.), baskų (2), vokiečių (26), prancūziškai kalbančių kanadiečių (3), slovėnų. Iš lietuvių užrašyta 7 variantai.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal