Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 217-98 Pasaka AT 552A – Apė vieną girtuoklį karalių ir jo sūnų

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Buvo vienas karalius, kuris labai daug gėrė, kad net pragėrė visą karalystę. Jis turėjo tris dukteris ir sūnų. Kartą vedėsi vyriausiąją dukterį pragerti. Eidamas pagalvojo, kad duotų kas maišą pinigų, tai ją atiduotų. Nežinia kas metė po kojom pinigų maišą, o duktė prapuolė. Karalius nuėjo į karčemą ir pragėrė pinigus. Paskui vedėsi kitą dukterį ir vėl atsirado pinigų maišas, o duktė dingo. Tas pats ir su trečiąja dukterim. Kai jau norėjo vestis parduoti sūnų, tas nesutiko ir išėjo pasiėmęs šautuvą. Pagiryj pamatė lapę, šokančią ant krėsliuko. Jau norėjo šauti, bet lapė prašė nešauti, už tai atidavė krėsliuką, kuris nuneša visur, kur tik pasakai. Tada paprašė, kad nuneštų pas vyriausiąją seserį. Nunešė pas žuvų karalių. Jo nebuvo namuose, tik sesuo, kuri paslėpė brolį vyrui grįžtant. Paskui parodė, vyras gražiai priėmė, siūlė pasilikti, bet brolis iškeliavo pas antrąją seserį. Toji buvo pas kirmėlių karalių. Ten vėl sesuo iš pradžių jį paslėpė, bet paskui parodė vyrui, kuris gražiai priėmė brolį. Siūlė pasilikti, bet brolis norėjo aplankyti trečiąją seserį. Toji buvo pas paukščių karalių. Kai karalius pasiūlė pasilikti, brolis sutiko, nes nebeturėjo kur eiti.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | STEBUKLINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 552 A, Svainiai – paukščių, žvėrių ir žuvų karaliai, [18; 85]

MOKSLINIS KOMENTARAS AT 552A – populiari, labai išplitusi pasaka apie ištekėjusias už paukščių ar gyvulių mergaites. AT ir kitų katalogų duomenimis, ji užrašyta šių tautų pasakų lobynuose: latvių – 110 variantų, suomių – 41, vokiečių – 41, vengrų – 45, čekų – 10, rusų –36, graikų – 13. Mažiau negu 10 variantų užrašyta daugiau kaip 20 tautų. Lietuvių tautosakoje žinomi 103 šios versijos užrašymai. 88 iš jų sujungti su kitais pasakų tipais.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal