Knygadvarios objektas
Knygadvaris


PAVADINIMAS: BsTB 3 219-99 Pasaka AT 920 – Apė karaliaus sūnų

PRIKLAUSO DUOMENŲ RINKINIUI: Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka: 3 tomas

ANOTACIJA: Buvo aklas karalius. Jo žmona buvo susidėjusi su generolu. Kartą liepė vyrui įsilipus į obelį krėsti obuolius, o pati apačioj buvo su generolu. Karalienė laukėsi nuo karaliaus ir kūdikis pilve pasakė, kad „Velnias už velnią, kurva už kurvą“. Karalienė supyko ir kai gimė, apmainė su kalvio kūdikiu. Kai paaugo, kalviukas vis domėjosi kalvyste, tad karalius suprato, kad tai kalvio vaikas ir atidavė kalviui. O karaliaus sūnus augdamas domėjosi kariškais reikalais, kartą net nukirto vienam galvą už bausmę. Tuomet turėjo slėptis ir pabėgęs pas ūkininką buvo piemeniu. Karalius išgirdęs apie tą vaiką nutarė jo ieškoti. Padarė karietą už pusę karalystės ir išsiuntė tarnus liepdamas visų klausti, kiek verta toji karieta. Kuris pasakys, kad pusę karalystės, tas ir būsiąs sūnus. Tarnai visų klausinėjo, paklausė ir piemens, kuris graužė duonos plutą. Piemuo pasakė, kad karieta verta pusės karalystės, bet jos nemainytų į duonos plutą. Tarnai grįžo pas karalių ir viską papasakojo. Karalius suprato, kad tai buvo jo sūnus. Paskui tas sūnus sugalvojo grįžti pas tėvus karalius. Visi labai apsidžiaugė, sūnus paskui vedė ir karaliavo. Kartą jis labai ilgam laikui iškeliavo. Tuo metu jo žmona ištekėjo už kito ir susilaukė trijų vaikų. Kai tas grįžo, sužino, kad žmona jau ištekėjusi už kito. Nuėjo pas ją, o to vyro nebuvo namuose. Prieš jam grįžtant uždarė pirmąjį į skrynią. Tuomet klausia antrojo, ką darytų pirmajam vyrui. Antrasis atsako, kad nukirstų galvą. Tada karalienė atvožė skrynią. Tas pirmasis sako, kad karalius karaliui negali kirsti galvos, turi pakarti. Važiavo vis prie kartuvių. Ten nuvažiavus antrasis karalius pakorė žmoną su vaikais, o kitam karaliui pasakė, kad dabar abu vėl gali vesti.

TURINYS:
Teksto 1997 m. redakcija Visatekstė

VAIZDO/GARSO DUOMENYS:

SUKŪRIMO APLINKYBĖS:

OBJEKTAS SAUGOMAS:

MOKSLINĖ KLASIFIKACIJA: FOLKLORISTIKA | TAUTOSAKA | SAKYTINĖ TAUTOSAKA | PASAKOJAMOJI TAUTOSAKA | PASAKOS | NOVELINĖS PASAKOS

TIPOLOGIJA:    PASAKA: AT 920, Karalaitis ir kalvio sūnus, [ 23; 3]

MOKSLINIS KOMENTARAS Ši novelių pasaka „Karalius ir kalvio sūnus“, katalogų duomenimis, nėra labai paplitusi. Nemažai jos variantų užrašyta tik iš latvių (10), estų (39), suomių (177), airių (26), rusų (23), ukrainiečių (23). Po vieną kitą variantą užrašyta iš lyvių, serbų ir kroatų, graikų, turkų, indų, indoneziečių. Iš lietuvių užrašyta 25 variantai.

PASTABOS:

SUSIJĘ OBJEKTAI ARUODUOSE:

INTERNETO NUORODOS:

Spausdinti

Atgal