TERMINAI

ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/terminas.php?TeId=293&back=home

TERMINAS: APSIREIŠKIMO VIETA

APIBRĖŽIMAS: Sakralinė vieta, susijusi su legendiniais ar istoriškai paliudytais Dievo, Švč. Mergelės Marijos ar kitų šventųjų pasirodymu žmonėms, jų suteiktomis žiniomis bei jų įvykdytais stebuklais.

PLAČIAU APIE TERMINĄ:
Apsireiškimo vietos dėl jose įvykstančių stebuklų yra formalaus (oficialių dvasininkijos institucijų pripažįstamo ir skatinamo) arba neformalaus garbinimo bei piligrimystės objektai. Dažniausiai Apsireiškimo vietose stovi šį įvykį pažymintys paminklai ar pastatai. Apsireiškimo vietos skirstomos pagal jose apsireiškusių šventųjų asmenybes. Lietuvoje dažniausios yra Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo vietos. Žymiausia iš jų – Šiluvoje. Lietuvoje galimos sąsajos bei sakralumo perimamumas tarp senųjų pagoniškų šventviečių ir krikščioniškų apsireiškimo vietų.

AUKŠTESNI LYGMENYS: ARCHEOLOGIJA | ARCHEOLOGINĖS VIETOS | SAKRALINĖS VIETOS

ATITIKMENYS:
angl. Site of a mirycle
Worship. Iš Britannica CD 2000 Delux Edition (10th Edition).

angl. Apparitions (visitations, revelations, manifestations) place
Mokomasis anglų kalbos žodynas, Vilnius: 2002.

TERMINO ŠALTINIAI:
Šiluva. Iš Dievogarba ir menas, Lietuvos kultūros paveldo tūkstantmečio virtuali paroda [interaktyvus], Prieiga per internetą: http://www. lcn.lt/paveldas2000_relig/all/b_1_1.htm.

PAVYZDYS:
Šiluvos Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo koplyčia; Skudutiškio (Molėtų raj.) Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo vieta.

ILIUSTRACIJA: Šiluva. Iš Dievogarba ir menas, Lietuvos kultūros paveldo tūkstantmečio virtuali paroda [interaktyvus], Prieiga per Internetą: http://www. lcn.lt/paveldas2000_relig/all/b_1_1.htm.

PASTABOS:

STRAIPSNIO AUTORIUS: Rimvydas Laužikas 2004-08-24

©: Sukūrimas, Rimvydas Laužikas Lietuvos istorijos institutas

Atgal