TERMINAI

ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/terminas.php?TeId=313&back=home

TERMINAS: SINAGOGA

APIBRĖŽIMAS: Judėjų (žydų) maldos namai ir žydų bendruomenės susirinkimo vieta.

PLAČIAU APIE TERMINĄ:
Sinagogos LDK atsirado 14 a. Breste, Gardine, Trakuose. Dažniausiai tai būdavo mediniai pastatai. Seniausia žinoma sinagoga, užfiksuota nuotraukose bei apmatavimo brėžiniuose, – tai Renesanso epochoje statyta ir vėliau rekonstruota Vilniaus Didžioji sinagoga. Iki Antrojo pasaulinio karo dabartinėje Lietuvos teritorijoje stovėjo apie 500–600 įvairių žydų maldos namų (vien Vilniuje jų buvo apie 100). Dauguma jų sunaikinti per karą, kai kurie buvo nugriauti arba smarkiai nukentėjo pokario laikotarpiu, buvo pritaikyti sandėliams, sporto salėms, gamybiniams cechams. Šiuo metu yra išlikę apie 80 pastatų, iš jų tik trylika – medinių. Kai kurie smarkiai pakitę, nebepanašūs į sinagogas. Daugiausia pastatų išlikę Žemaitijoje. Vertingiausias yra Kalvarijos trijų statinių kompleksas: tai dvi sinagogos (barokinė ir eklektinė) ir rabino namas. Kėdainiuose iš buvusio trijų pastatų ansamblio išliko dvi sinagogos. Didžioji vasarinė sinagoga, statyta 17 a. antroje pusėje ir perstatyta 1784 metais. Sinagogos išorės formoje galima įžvelgti Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios, statytos 17 a. pirmoje pusėje, įtaką. Įdomus dviejų sinagogų kompleksas stovi Joniškyje. Dauguma iki šių dienų išlikusių mūrinių sinagogų statytos 19 a. antrojoje pusėje – 20 a. pradžioje, t.y. istorizmo laikotarpiu. Seniausia iki šių dienų tebestovinti medinė Pakruojo sinagoga statyta 19 a. pradžioje. Yra dvi veikiančios choralinės sinagogos Vilniuje ir Kaune bei trečia Klaipėdoje, ji įrengta buvusiame žydų kapinių ritualiniame pastate. Archeologiškai tyrinėta mūrinės Vilkijos sinagogos vieta. Rasta interjero liekanų, gipsinių lipdinių gabalėlių.

AUKŠTESNI LYGMENYS: ARCHEOLOGIJA | ARCHEOLOGINĖS VIETOS | SAKRALINĖS VIETOS | MALDOS NAMAI | pagal konfesijas

SUSIJĘ TERMINAI:
KENESĖ
JUDĖJŲ REIKMENYS

ATITIKMENYS:
angl. Synagogue
NMR Monument Type Thesaurus. Prieiga per Internetą: http://www.english-heritage.org.uk/thesaurus/mon_types/default.htm.

angl. Jewish temples
Art and Architecture Thesaurus. Prieiga per Internetą: http://www.getty.edu/research/conducting_research/vocabularies/aat/.

vok. Synagoge
KOCH, W. Baustilkunde. Munchen: 1994, s. 485.

TERMINO ŠALTINIAI:
RUPEIKIENĖ, M. Nykstantis kultūros paveldas: Lietuvos sinagogų architektūra. Vilnius: 2003, p. 22-30.

Sinagoga. Iš Pasaulio religijos. Vilnius: 1997, p. 273.

RUPEIKIENĖ, M. Apie Lietuvos sinagogų architektūrą. [interaktyvus]. Prieiga per Internetą: http://www.bernardinai.lt/index.php?s_id=173&exp=1&n_id=4861>.

SINANGOGŲ ARCHITEKTŪROS YPATUMAI. [interaktyvus]. Prieiga per Internetą:
http://litvakai.mch.mii.lt/sinagogos/architektura.htm.

PAVYZDYS:
Didžioji Vilniaus sinagoga.

ILIUSTRACIJA: JANKEVIČIENĖ, A. Vilniaus Didžioji sinagoga. Vilnius: 1996.

ILIUSTRACIJA: Pakruojo sinagogos lubų dekoras

PASTABOS:

STRAIPSNIO AUTORIUS: Rimvydas Laužikas 2004-09-02

©: Sukūrimas, Rimvydas Laužikas Lietuvos istorijos institutas

Atgal