TERMINAI

ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/terminas.php?TeId=3816&back=home

TERMINAS: VELYKOS

APIBRĖŽIMAS: 2-4 dienas trunkanti šventė, pradedama švęsti pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio (tarp kovo 22 ir balandžio 26 d.).

PLAČIAU APIE TERMINĄ:
Didžiausia krikščionių Kristaus prisikėlimo šventė, švenčiama 2-4 dienas, vadinta metine švente. Velykos pradedamos švęsti pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio (tarp kovo 22 ir balandžio 26 d.). XIX–XX a. pirmojoje pusėje, per šią šventę liaudyje buvo atliekami gausūs pasyvūs bei aktyvūs ateities spėjimai ir ūkinkavimo bei asmeninę sėkmę turėję užtikrinti maginiai veiksmai. Pirmoji šventės diena skirta maldai ir šeimai. Valgomi bažnyčioje pašventinti valgiai. Šią ir kitomis šventės dienomis mušdavo, dovanodavo ir keisdavosi margučiais. Antrąją ir kitas šventės dienas svečiuodavosi, jaunimas laistydavosi vandeniu, supdavosi. Pirmadienio ryte vaikščiodavo, paauglių (lalautojų) ir vaikų (kiaušiniautojų) procesijos, žemaičių jaunimas sutiktuosius plakdavo verbomis. Trečioji (Rytų Lietuvoje – ketvirtoji) šventės diena, kaip ir kitų metinių švenčių, vadinta Ledų diena. Jos metu nedirbta, tikint, kad kitaip ledai išmuš javus. Kai kur švęsdavo visą savaitę iki pat Atvelykio.

AUKŠTESNI LYGMENYS: ETNOLOGIJA | KALENDORINĖS ŠVENTĖS IR MINĖTINOS DIENOS | TRADICINĖS | KILNOJAMOS ŠVENTĖS IR LAIKOTARPIAI
ETNOLOGIJA | KALENDORINĖS ŠVENTĖS IR MINĖTINOS DIENOS | TRADICINĖS | KILNOJAMOS ŠVENTĖS IR LAIKOTARPIAI

SUSIJĘ TERMINAI:
KŪČIOS
DIDŽIOJI SAVAITĖ
VELYKŲ DAINOS

ATITIKMENYS:
ang. Easter
SIMPSON, J.; ROUD, S. Oxford Dictionary of English Folklore. Oxford: University Press, 2000, p. 103-105.

rus. Paskha
NEKRYLOVA, A., F. Kruglyi god. Russkii zemledel’cheskii kalendar‘. Moskva: Pravda, 1991, s. 459.

vok. Ostern
ERICH, O. A., BEITL, R. Wörterbuch der deutschen Volkskunde. Stuttgart: Alfred Kröner Verlag, 1996, S. 625–627.

TERMINO ŠALTINIAI:
KUDIRKA, J. Velykų šventės. Vilnius: Mokslas, 1992.

PASTABOS:

STRAIPSNIO AUTORIUS: 2005-12-23 saknys@istorija.lt

©: Sukūrimas, Lietuvos istorijos institutas

Atgal