TERMINAI

ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/terminas.php?TeId=3851&back=home

TERMINAS: ADVENTAS

APIBRĖŽIMAS: Keturių savaičių laikotarpis iki Kalėdų.

PLAČIAU APIE TERMINĄ:
Liaudiška ir bažnyčios nustatyta šio laikotarpio trukmė XIX a. ir XX a. pirmojoje pusėje kai kur skyrėsi. Vakarinėje Lietuvos dalyje dažniausiai žinota tik bažnyčios nustatyta advento data – ketvirtasis sekmadienis iki Kalėdų (nuo lapkričio 27-osios iki gruodžio 3-iosios). Rytinėje Lietuvos dalyje - laikotarpio pabaiga sieta su šv. Andriejaus diena (lapkričio 30 d.). Adventą gaubia rimtis ir susikaupimas – tai dvasinio apsivalymo ir pasirengimo Kalėdų šventei laikas. Nors tuo metu katalikiškoje Lietuvos dalyje buvo draudžiama linksmintis, draudimai nebuvo tokie griežti kaip per gavėnią. Dzūkijoje leista dainuoti advento dainas, žaisti ir gana linksmus žaidimus. Taip pat galiojo įvairių draudimų dirbti darbus (kita vertus, tam tikri buvo skatinami), drausta kelti vestuves, spėjama pagal šio laikotarpio orus. Šv. Andriejaus dienos išvakarės skirtos merginų vedybinės ateities spėjimams.

AUKŠTESNI LYGMENYS: ETNOLOGIJA | KALENDORINĖS ŠVENTĖS IR MINĖTINOS DIENOS | TRADICINĖS | KILNOJAMOS ŠVENTĖS IR LAIKOTARPIAI
ETNOLOGIJA | KALENDORINĖS ŠVENTĖS IR MINĖTINOS DIENOS | TRADICINĖS | KILNOJAMOS ŠVENTĖS IR LAIKOTARPIAI

SUSIJĘ TERMINAI:
ADVENTAS
ADVENTAS

ATITIKMENYS:
ang. Advent
BOGLE, J. A Book of Feasts and Seasons. Trowbridge: Gracewing, 1996, p.1.

rus. Rozhdestvenskii post
NEKRYLOVA, A., F. Kruglyi god. Russkii zemledel’cheskii kalendar‘. Moskva: Pravda, 1991, s. 414.

vok. Advent
ERICH, O. A., BEITL, R. Wörterbuch der deutschen Volkskunde. Stuttgart: Alfred Kröner Verlag, 1996, S. 6–7.

TERMINO ŠALTINIAI:
KUDIRKA, J. Lietuviškos Kūčios ir Kalėdos. Vilnius: Vaga, 1993, p. 18.

ŠAKNYS, Ž. B. Kalendoriniai ir darbo papročiai Lietuvoje XIX a. pabaigoje – XX a. pirmojoje pusėje. Jaunimo vakarėliai. Vilnius: Diemedis, 1996, p. 38.

ILIUSTRACIJA: ŠAKNYS, Ž. B. Kalendoriniai ir darbo papročiai Lietuvoje XIX a. pabaigoje – XX a. pirmojoje pusėje. Jaunimo vakarėliai. Vilnius: Diemedis, 1996, p. 40.

PASTABOS: Šventė dažnai traktuojama pastoviosios šventės prasme ir tais atvejais, kai jos pabaiga siejama ne su šv. Andriejaus diena, turi priklausyti grupei „Kilnojamos šventės ir laikotarpiai“.

STRAIPSNIO AUTORIUS: 2005-12-21 saknys@istorija.lt

©: Sukūrimas, Lietuvos istorijos institutas

Atgal