TERMINAI

ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/terminas.php?TeId=4184&back=home

TERMINAS: MENININKAS AR AMATININKAS

APIBRĖŽIMAS: Visas liaudies menas yra persunktas giliais žmogaus sielos pergyvenimais. Kuo stipresnis šis pergyvenimas, tuo ilgesnis tų elementų gyvenimo laikotarpis. Menininkas geidžia įtvirtinti savitą „tikrovės matymą”. Tik profesionaliajame mene darosi įmanoma antinomija tarp aplinkos reikalavimų ir kūrinio, tuo tarpu dailiųjų amatų meistras įsiklausydavo į aplinkos reikalavimus. Čia besąlygiškai vyrauja estetinės kolektyvo normos ir neatsiranda konfliktų tarp jos bei kuriančio individo. Šitaip įsitvirtina itin savita dailiųjų amatų, tautodailės pagarba ir tolerancija žmonių kolektyvo estetinei kultūrai bei jos reikmėms.

PLAČIAU APIE TERMINĄ:
Visas liaudies menas yra persunktas giliais žmogaus sielos pergyvenimais. Kuo stipresnis šis pergyvenimas, tuo ilgesnis tų elementų gyvenimo laikotarpis. Menininkas geidžia įtvirtinti savitą „tikrovės matymą”. Tik profesionaliajame mene darosi įmanoma antinomija tarp aplinkos reikalavimų ir kūrinio, tuo tarpu dailiųjų amatų meistras įsiklausydavo į aplinkos reikalavimus. Čia besąlygiškai vyrauja estetinės kolektyvo normos ir neatsiranda konfliktų tarp jos bei kuriančio individo. Šitaip įsitvirtina itin savita dailiųjų amatų, tautodailės pagarba ir tolerancija žmonių kolektyvo estetinei kultūrai bei jos reikmėms.

AUKŠTESNI LYGMENYS: ETNOLOGIJA | LIAUDIES MENAS | LIAUDIES MENO SAMPRATOS
ETNOLOGIJA | LIAUDIES MENAS | LIAUDIES MENO SAMPRATOS

SINONIMIJA:
KŪRĖJAS AR MEISTRAS SAVONIAKAITĖ, V. Kūryba ir tradicijos. Geometriniai lietuvių audinių raštai. Vilnius: Lietuvos istorijos institutas ir UNESCO katedra Informatika humanitarams Matematikos ir informatikos institute, 2002.

ATITIKMENYS:
ang. Folk artist or craftsman
LAYTON, R. The Anthropology of Art. Cambridge: University Press, 1991.

rus. Khudozhnik i remeslennik
LYBERIS, A. Lietuvių – rusų žodynas. Vilnius: Mokslas, 1988, p. 401.

vok. Künstler oder Handwerker
ERICH, O. A., BEITL, R. Wörterbuch der deutschen Volkskunde. Stuttgart: Alfred Kröner Verlag, 1996, S. 323–325.

TERMINO ŠALTINIAI:
GALAUNĖ, P. Lietuvių liaudies menas. Kaunas: L. U. Humanitarinių mokslų fakulteto leidinys, 1930, p. 10–15.

GAIŽUTIS, A. Kultūros vertybės ir erzacai. Vilnius: Academia, 1993, p. 42–43.

PASTABOS: Tautodailėje visa, kas pernelyg išgalvota, „įmantriai pasakyta”, neatlaiko „kolektyvo cenzūros”, estetinių normų ir visai atkrenta.

STRAIPSNIO AUTORIUS: Vida Savoniakaitė 2006-01-04 savoniakaite@istorija.lt

©: Sukūrimas, Vida Savoniakaitė Lietuvos istorijos institutas

Atgal