TERMINAI

ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/terminas.php?TeId=4356&back=home

TERMINAS: Kunigaikštiška kepurė

APIBRĖŽIMAS: Simboline prasme tai kunigaikščio karūnos atitikmuo, simbolizavusi asmens (kunigaikščio) arba valstybės (kunigaikštystės) rangą.

PLAČIAU APIE TERMINĄ:
Savo forma ji panaši į kunigaikštišką karūną, tik vietoj metalinio vainiko naudotas šermuonėlio kailis, simbolizavęs kunigaikštišką kilmę. Kunigaikštišką kepurę sudarė du sferiniai lankai, jungiantys priešingas vainiko iš kailio puses. Lankų susikirtimo vietoje būdavo dedamas bumbulas su kryžiumi (valdžios obuolys), o vidus išmušamas audeklu. Praktikoje dažniausiai likdavo ir metalinis vainikas, tik didžioji jo dalis būdavo aptraukiama šermuonėlio kailiu. Lietuvos valstybės heraldikoje kunigaikštiška kepurė pasirodė 1635 m. Didžiajame antspaude virš herbo. Ji buvo perimta iš Vakarų Europos ir pakeitė iki tol valstybinėje heraldikoje naudotą kunigaikštišką karūną. Ši kepurė simbolizavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės rangą ir buvo naudojama iki Lenkijos-Lietuvos valstybės sunaikinimo 1795 m. XVII a. antroje pusėje - XVIII a. kunigaikštišką kepurę naudojo ir kai kurie Lietuvos didikai, Radvilos, Sanguškos, Višnioveckiai, Poniatovskiai. Vaizduojama virš asmens herbo arba reprezentaciniame portrete ji rodė jog asmuo turi kunigaikščio titulą.

AUKŠTESNI LYGMENYS: ISTORIJA | VALSTYBĖ | VALDOVO INSTITUCIJA | DIDYSIS KUNIGAIKŠTIS | Pakėlimas didžiuoju kunigaikščiu
ISTORIJA | VALSTYBĖ

SUSIJĘ TERMINAI:
Kunigaikštiška karūna
Karaliaus karūna

SINONIMIJA:
mitra Naudojant terminą "mitra", po juo sujungiami du atskiri simboliai - kunigaikštiška karūna ir kunigaikštiška kepurė.

ATITIKMENYS:
ang. ducal hat
Lord Twining, A History of Crown Jewels of Europe, London, 1960.

TERMINO ŠALTINIAI:
Rimša E., Heraldika. Iš praeities į dabartį, Vilnius, 2004.

PAVYZDYS:
Kunigaikštiška kepurė LDK didžiajame antspaude, Rimša E., Heraldika. Iš praeities į dabartį, Vilnius, 2004, 43

PASTABOS:

STRAIPSNIO AUTORIUS: Gitana Zujienė 2005-12-07

©: Sukūrimas, Gitana Zujienė Lietuvos istorijos institutas

Atgal