TERMINAI

ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/terminas.php?TeId=4521&back=home

TERMINAS: NACIONALINIAI SIMBOLIAI

APIBRĖŽIMAS: Tautiškumas ir nacionalizmas yra tam tikri kultūros artefaktai. Nacionalizmą reikia suprasti gretinant jį ne su sąmoningomis politinėmis ideologijomis, bet su didžiulėmis ankstyvesnėmis kultūrinėmis sistemomis, iš kurių ir kaip priešprieša joms jis atsirado. Nacionalinės kultūros kūrimas (ypač centrinėje ar Rytų Europoje) yra atrankos ideologinėmis ir politinėmis aplinkybėmis rezultatas. Tautiškos kultūros sanklodos – tai žmonių kūryba ir kartu savaip perimta patirtis. Tautinio tapatumo simboliai atsiranda tam tikru istoriniu momentu, ypač Renesanso ar modernioje kultūroje, kai iškeliamos tautiškumo bei unikalios kultūros idėjos. Nuolatinis atsinaujinantis pažinimas keičia šių ženklų populiarumą.

PLAČIAU APIE TERMINĄ:
Tautiškumas ir nacionalizmas yra tam tikri kultūros artefaktai. Nacionalizmą reikia suprasti gretinant jį ne su sąmoningomis politinėmis ideologijomis, bet su didžiulėmis ankstyvesnėmis kultūrinėmis sistemomis, iš kurių ir kaip priešprieša joms jis atsirado. Nacionalinės kultūros kūrimas (ypač centrinėje ar Rytų Europoje) yra atrankos ideologinėmis ir politinėmis aplinkybėmis rezultatas. Tautiškos kultūros sanklodos – tai žmonių kūryba ir kartu savaip perimta patirtis. Tautinio tapatumo simboliai atsiranda tam tikru istoriniu momentu, ypač Renesanso ar modernioje kultūroje, kai iškeliamos tautiškumo bei unikalios kultūros idėjos. Nuolatinis atsinaujinantis pažinimas keičia šių ženklų populiarumą.

AUKŠTESNI LYGMENYS: ETNOLOGIJA | LIAUDIES MENAS | LIAUDIES MENO SAMPRATOS | NACIONALINIAI, TAUTINIAI SIMBOLIAI
ETNOLOGIJA | LIAUDIES MENAS | LIAUDIES MENO SAMPRATOS | NACIONALINIAI, TAUTINIAI SIMBOLIAI

SINONIMIJA:
Tautiniai simboliai SAVONIAKAITĖ, V. Kūryba ir tradicijos. Geometriniai lietuvių audinių raštai. Vilnius: Lietuvos istorijos institutas ir UNESCO katedra Informatika humanitarams Matematikos ir informatikos institute, 2002.

Ženklai SAVONIAKAITĖ, V. Kūryba ir tradicijos. Geometriniai lietuvių audinių raštai. Vilnius: Lietuvos istorijos institutas ir UNESCO katedra Informatika humanitarams Matematikos ir informatikos institute, 2002.

ATITIKMENYS:
ang. National symbols
LAYTON, R. The Anthropology of Art. Cambridge: University Press, 1991.

rus. Nacenal’nye simvoly
LYBERIS, A. Lietuvių – rusų žodynas. Vilnius: Mokslas, 1988, p. 415, 689.

vok. Nationale Symbole
D. Svidinskaitės vertimas

vok. Symbole des Volkes
D. Svidinskaitės vertimas

TERMINO ŠALTINIAI:
ANDERSON, B. Įsivaizduojamos bendruomenės. Apmąstymai apie nacionalizmo kilmę ir plitimą. VILNIUS: BALTOS LANKOS, 1999, p. 19, 26–27.

NIEDERMÜLER, P. National Culture: Symbols and Reality, Ethnologia Europea, 2, 1989, p. 50.

SAVONIAKAITĖ, V. Lietuvybės simbolių perteikimai, Lituanistica, Nr. 2(50), Vilnius: Lietuvos mokslo akademijos leidykla, 2002, p. 39–48.

SAVONIAKAITĖ, V. Kūryba ir tradicijos. Geometriniai lietuvių audinių raštai. Vilnius: Lietuvos istorijos institutas ir UNESCO katedra Informatika humanitarams Matematikos ir informatikos institute, 2002.

PASTABOS:

STRAIPSNIO AUTORIUS: Vida Savoniakaitė 2006-01-04 savoniakaitė@istorija.lt

©: Sukūrimas, Vida Savoniakaitė Lietuvos istorijos institutas

Atgal