TERMINAI

ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/terminas.php?TeId=5383&back=home

TERMINAS: FOLKLORO TEATRAS

APIBRĖŽIMAS: Folkloro teatras – iš liaudies papročių, pasakojimų, dainų ir šokių sudarytas spektaklis, kuriame vaidina mėgėjai arba mėgėjų vaidybą imituojantys profesionalai.

PLAČIAU APIE TERMINĄ:
Folkloro teatro ištakos – draminių elementų turintys kalendorinių švenčių papročiai ir XIX a. rengti mėgėjų vaidinimai. Tokie spektakliai buvo labai populiarūs XX a. trečiajame dešimtmetyje, dažniausiai scenoje rodytos kurio nors krašto (Kupiškio, Merkinės, Daugų) senovinės vestuvės. Šią tradiciją tęsė 1968 m. Povilo Mataičio ir Dalios Mataitienės įkurtas Lietuvių folkloro teatras. Režisieriaus ir dailininkės kūryboje subtiliai derėjo tradicijos ir modernumas. Žymiausi teatro spektakliai: „Baudžiavos amžininkų pasakojimai, dainos, žaidimai“ 1977, „Scenos vaizdeliai“ 1978, „Lietuvių gaidos“ 1982, „Nukrėskime rasą apie rugių lauką“ 1986, „Apgiedokime Prūsijos žūtį“ 1989. XX a. antrojoje pusėje mėgėjų teatrai vaidino ne tik liaudiškas scenas, bet ir inscenizavo lietuvių rašytojų dramas, kūrė poezijos spektaklius. Folkloro elementai dažniausiai buvo naudomi vaikų spektakliuose. Įdomūs 8 dešimtmečio folkloro teatro pavyzdžiai – aktorių skaitomos liaudies pasakos, palydimos kompozitorių (Mindaugo Urbaičio ir kitų) sukurtos muzikos. Iš naujos šio žanro kūrybos minėtini Rasos Dikčienės muzikiniai spektakliai – pasakos: „Muzikantas, Velnias ir Perkūnas“ 1996, „Kabakšt, kabaldakšt“ 1997.

AUKŠTESNI LYGMENYS: FOLKLORISTIKA | ŠIUOLAIKINIS FOLKLORAS | Stiliai
FOLKLORISTIKA | ŠIUOLAIKINIS FOLKLORAS | Stiliai

ILIUSTRACIJA: Folkloro teatras. Rasa Dikčienė "Kabakšt kabaldakšt" (fragmentas), atlieka vaikų meninė studija "Diemedis".

ILIUSTRACIJA: Folkloro teatras. Vladas Braziūnas, Algirdas Klova "Iš naminio audimo dainos" (fragmentas).

ILIUSTRACIJA: Folkloro teatras. "Našlaitė Elenytė ir Joniukas aviniukas" (fragmentas), muzika Mindaugo Urbaičio, seka Aldona Janušauskaitė.

PASTABOS:

STRAIPSNIO AUTORIUS: Austė Nakienė 2007-01-31

Atgal