VIETOVĖS

ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/vietove.php?ViId=21332&back=home

VIETOS VARDAS: Pažiegė

ŠALTINIS:
VĮ Registrų centras | LR Administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių registro išrašas (2004-10-15)

AUKŠTESNIS LYGMUO:
Dusetos sen.

ČIA GIMĖ:
Būga, Kazimieras
Būga, Juozas

ČIA SUKURTI VAIZDAI:
Kalbininko Kazimiero Būgos gimtinė (Pažiegės k. Zarasų r.)

SUSIJĘ OBJEKTŲ FIKSACIJOS:
Padavimas apie Vosgėlių piliakalnį (Zarasų r.) ir Indrailio ežerą
Vosgėlių piliakalnį milžinai supylė. Iš kur sėmė žemę, ten pasidarė Indrailio ežeras.
[Vosgėlių piliakalnis]

Pasaka AT 1089+1133 [Žmogus išguldo velnią]
Žmogus kūlė javų priklotą klojimo padą (klaimų). Atėjo velnias, kuris kūlė geležiniu kultuvu. Žmogus kai sušerdavo mediniu kultuvu, tai net prisvildavo, o kai velnias trenkdavo – atšokdavo. Velnias žmogaus paklausė, kodėl taip yra, o žmogus paaiškino, kad dėl to, jog velnias nekastruotas. Velnias paklausė, ar jį galima iškastruoti. Žmogus pasakė, kad galima ir liepė atsinešti tris grandines ir prisirišti prie rąstų. Tada vyras paėmė pjautuvą ir pradėjo pjauti. Velnias nutrūko ir pabėgo. Dar pasakė, kad kai žmogus ateis į pamiškę miežių pjauti, jam irgi taip bus. Vyras išleido į pamiškę žmoną. Atbėgo ponaitis, pakėlė sijoną ir paklausė, ar užgijo, nes jo senai užgijo. Pati, parėjusi namo, apie keistą susitikimą papasakojo vyrui.
[Žmogus išguldo velnią]

Pasaka AT 1135 [Mąstis akims gydyti]
Žmogus kūreno jaują, virė tepalą skiepams. Atėjęs vokietis paklausė, ką žmogus daro. Šis atsakė, jog verda tepalą akims gydyti. Vokietis paprašė, kad jį pagydytų. Vyras pasakė, kad vaistas yra labai stiprus ir, nepririšęs jo prie medžio, negalės gydyti. Žmogus pririšo velnią prie rąstų (šulų) ir pylė karštą smalą į akis. Velnias išvertė rąstus, nutraukė virvę ir nulėkė į pragarą.
[Mąstis akims gydyti]

Pasaka AT 1176 [Velnias gaudo sielą]
Ūkininkas sutiko vokietį, paprašė pinigų ir gavo jų. Vokietis paklausė, kada žmogus atiduos sielą. Šis atsakė, kad kai atsiguls ir tris kartus pagadins orą. Kai vyras trečią kartą pagadino orą, velnias sučiupo "sielą" ir nusinešė.
[Velnias gaudo sielą]

BsTB 7 133-14 Pasaka AT 330 [Apgauta mirtis]
Giltinė paklausė šv. Petrą, kokius žmones pjauti. Šv. Petras jai paliepė graužti medžius, nors Dievas jam buvo sakęs, jog giltinei leisti pjauti tik senus žmones. Grauždama medžius giltinė basiai sublogo, liko vieni kaulai.
Teksto 1998 m. redakcija

Atgal