VIETOVĖS

ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/vietove.php?ViId=27250&back=home

VIETOS VARDAS: Ragainė Žemėlapis

ŠALTINIS:
Leidinio aprašas P. 74

KIRČIUOTAS VIETOS VARDAS:
Ragainė (2)
Leidinio aprašas P. 74

GEOGRAFINĖS KOORDINATĖS:
55' 2' 20, 0" , 22' 1' 41, 9"

AUKŠTESNIS LYGMUO:
Ragainė ist. apskr.
Neman r.

VARIANTAI:
Неман (rus.) Leidinio aprašas P. 74
Ragnit (vok.) Leidinio aprašas P. 74

SUSIJĘ VIETOVĖS:
Ragainė, m., , Nemano r., Kaliningrado sr., Rusijos Federacija

SUSIJĘ OBJEKTAI:
BsTB 7 218-7 Mitologinė sakmė apie namą ant vėlių tako
Ragainėje yra vokiečių ir lietuvių kapinės. Numirusieji dažnai susirenka drauge, ypač jei yra didelė vėtra. Vėles gali matyti tie, kurie yra gimę šeštadienį vidurnaktį. Numirusieji lekia pažeme oru iš vienų kapinių į kitas. Vienas žmogus pasistatė namą, bet per pirmą vėjuotą naktį tas namas sugriuvo, nors šalia esantiems namams nieko neatsitiko. Tada jis atstatė namą, bet po kelių dienų jis vėl sugriuvo. Tuomet atėjo pas jį senas žmogus, gimęs šeštadienį vidurnaktį ir pasakė, kad namas stovi ant vėlių tako. Žmogus pastatė namą kitoje vietoje. Kitam žmogui per vėtrą vis būdavo nuplėšiamas kluono stogas.

BsTB 7 237-1 Mitologinė sakmė apie tai, kur vaidenasi mirusiųjų vėlės
Numirėlių dvasios vaidenasi pirtyse, po tiltais, girioje, bet dažniausiai kapinėse. Jos gąsdina arba užpuola gyvuosius. Bailesni žmonės tokių vietų vengia, drąsieji vaikščioja nekreipdami dėmesio.

BsTB 7 272-33 Pasakojimas apie Ragainės pilį ir padavimai apie Ragainės pilkalnį
Anksčiau Ragainės pilis buvo pastatyta iš akmenų, tik viršuje turėjo mažus langelius. Dabar ji visai kitokia. Ragainės pilkalnis yra netoli Ragainės miesto į rytus, prie Nemuno. Senovėje jo viršuje buvo skylė. Kai žmogus į jo skylę įmetė akmenėlį, pasirodė mergelė ir paprašė daugiau nemesti, nes į ją pataikė. Vyras, parvažiuodamas Nemuno ledu, pamatė šalia krantinių kalnų vyrą. Tas meldė, kad jį į dvarą nuvežtų. Po kurio laiko vyras pajuto, kad yra ties Ragainės pilkalno viduriu, kuris atrodė lyg dvaras, o jame vyko vestuvės, šoko jo kaimynė. Kai pakalbino kaimynę, pasijuto esąs ant Nemuno. Ponams važiuojant į turgų, prieš pilkalnį vieno jų arkliai pavargo. Pamatė vyrą, kuris paprašė jį pavežti. Šis liepė važiuoti link pilkalno. Ten pateko į didelį dvarą, kuriame vyko vestuvės. Kai ponas pamatė marčią, pažino, kad tai jo bernienė. Grįžęs sužinojo, kad ši, jam išvažiavus, pasikorė.

BsTB 7 274-34 Padavimas apie Ragainės pilkalnio lobį
Ragainės Juškutis apie pilkalnį pasakojo, kad senovėje kalno viršuje buvo skylė. Ją matuojant su kartimi, ši aukštyn išlėkė. Vienam ūkininkui prisisapnavo, kad reikia pilkalnį kasti, nes ras lobį, tik niekas neturi prašnekėti, o jis pietums turi būti namie. Ponas prieš pietus namo išėjo, o vyrai atkasė katilą su pinigais. Grįžęs ponas, pamiršo draudimą ir prakalbo, o katilas į dugną nuskambėjo.

BsTB 7 275-36 Padavimas apie Ragainės pilkalnį ir kupčių Gudę
Ragainės pirklys pasakojo, kad jaunystėje ant kalno buvęs ir į skylę akmenėlį metęs. Kai medžių bei lentų pirklys pradėjo prekiauti tarp kapinių ir pilkalnio, tai lentų darže, prie kapinių naktimis dvyliktą valandą pasirodydavo juodas vyrukas raudonomis kelnėmis, ugningomis akimis, kuris šokinėdavo šen bei ten. Pono šunys, kurie ant visų lodavo, jo bijojo, sargai vienas po kito iš tarnybos pasitraukdavo. Po kurio laiko vyrukas nustojo rodytis.

SUSIJĘ OBJEKTŲ FIKSACIJOS:
BsTB 1 108-27 Pasaka AT 122 B – Apie katiną ir žvirblį
Katino pagautas žvirblis pasakė, jog nė vienas ponas pusryčių nevalgo burnos nenusiprausęs. Katinas ėmė praustis – žvirblis nuskrido. Nuo tada katinas pradėjo praustis tik papusryčiavęs.
Teksto 1993 m. redakcija

Atgal