Knygadvario objektas "BsTB 11 262-IV Laidotuvių rauda [Sesuo vyresnė apraudoja jaunesnę seserį IV]" >> "[Teta ir sesuo apraudoja mirusiąją]"

Knygadvaris


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=4070&FId=6467&back=home

PAVADINIMAS: [Teta ir sesuo apraudoja mirusiąją]

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

STILIUS: Liaudiška kalba

TEKSTINIS TURINYS:
1. Oi Onute mūsų, mūsų mylimoji, niekad necikėjau, niekad nedū¬mojau, kad tu suprašysi savo giminėlas an graudzų ašarėlių, an sunkių atodūsėlių. Tai mes mislinom, kad tu pavadzysi an linksmo suvėjimėlio, an vestuvėlių.
2. Kodel, Onute, taip pasiskubinai jauna atsiskircie iš savo giminė¬łės? Ar tu užpykai an savo sesułės, tėvo ir mocinėłės, ar tu mislinai, jauna Onute, kad tau nesurangs tavo tėveliai del tavį šarvelio? Ar tu mislinai, kad tau nesuprašys dzidelio pulkelio jaunų brolalių ir sesarėlių? Būtų pa¬sirūpinį tavo tėveliai dzidelį pulkelį, būtų suvadzinį jaunų jaunimėlį. Būt ir jiej išlaidį kap žmonių tėveliai, katrie išlaidzia savo dukralas su dzideliu pulkeliu in šventų bažnyčėłį.
3. Tėveliai laukia savo dukralių iš šventos bažnyčėłės jaunų par¬grįžtancų. Oi, tavo tėveliai niekad nesulauks, niekad neparkeliausi, niekad neužvaduosi tavo tėvelių senoj senystėłėj, mažoj sveikatėłėj.
4. Oi, tai jiej mislino, kad jie suaugins savo dukrałį, kad jiej turės dzidelį užvadėlį nuo savų vaikelių. Tai dartės jiej turi dzidelį nuliūdzimėlį, kad jau jiej išrangė savo dukrałį in tolimų šalałį, in tų aukštų kalnelį pas¬kuciniu rozaliu.
5. Ak Dzievuliau mūsų, Dzievuliau mieliausias! Liūdna mum, visiem tavo giminėłėm, kad tu atsiskyrai jaunoj jaunystėłėj iš viso pulkelio jau¬niausia mergełė. Oi, tai yra visokių žmonelių, katriej prašosi pono Dzie¬vulio, kad juos priglaustų in tų žamełį, bet išsirinko Ponas Dzievulis mūsų geriausių giminėłį, jauniausių sesarėlį.
6. Sudzieu, sesarėla, balta lelijėla, daugiau niekad pas mus netsilan¬kysi, niekad tavį neragėsiu. Oi, tai pražydai kap žalias žolynėlis rūtelių daržalyj. Ir tu nuvytai, jauna broliučėla, kap ta lelijėłė. Išblyško veidelis, atšalai nuo giminėłės kap lado lytełė nuo čysto vandenėlio.
7. Oi sesula mano, sesula mylimoji! Tai aš nuprašysiu jauno jau¬nimėlio, kad jiej palaidotų mano sesarėłį in tų aukštų kalnelį. Dartės aš suprašau jaunų jaunimėlį, ir susirinko visos mergełės, su katrom vaikš¬čiojai dzideliam pulkelyj. Oi, tai dartės gavom dzidełį žinełį nuo savo bro¬lalio, kad jis parkeliaus dzidelį kelalį iš tolimos šalałės. Kap jis pamacis savo sesułį, kap ji pasirėdzius brangiais parėdėliais, oi, tai jau supras ne¬rami širdełė, kad jo sesułė žada keliaucie dzideliu kelaliu iš savo namelio in tų aukštų kalnelį.
8. Ak Dzievuliau mano, Dzievuliau mieliausias! Oi, ir parkeliauna mylimas brolalis. Tai aš išaisiu cies varo varteliais, tai aš priimsiu savo brolalį su meiliais žodeliais, su gailiom ašarėłėm. Oi, tai aš išėjau an dzidzio dvaralio, tai aš priėmiau savo brolalį už baltų rankelių.
9. Ačiū, brolali, ačiū mylimiausias, kad tu paklausei margos gro¬matėłės, kad tu parkeliavai dzidelį kelalį. Tai mes palaidosim mylimų sa¬sułį in aukštųjį kalnelį. Oi, tai inaikie, mano brolali, in aukštųjų kłėtełį. Prašau, priaikie prie mūsų sesułės, mažu ji prakałbės in tavi brolalį nor vienų žodelį.
10. Oi, tai mes išsiilgom savo brolalio, mažu atatropysim tokį žo¬delį, mažu prikalbysim mes savo sesułį iš ramaus miegelio nuo sausos lantełės.

FIKSAVIMO METAI: 1913

IDENTIFIKUOTA FIKSAVIMO VIETA: Miroslavas, sen., , Alytaus r. sav., Alytaus apskr., Lietuvos Respublika

FIKSAVIMO VIETA PAGAL ŠALTINĮ: Miroslavo prp., Seinų aps.

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 262-264, Nr. 4
Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka, t. 11. Įvairi tautosaka iš rinkinių. Surinko Jonas Basanavičius. Sudarė Kostas Aleksynas. Parengė Kostas Aleksynas, Leonardas Sauka. Įvadą ir paaiškinimus parašė Leonardas Sauka. Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2002. (Duomenų bazėje skelbiamo teksto šaltinis)

SAUGOMA:
LMD (Lietuvių mokslo draugijos fondai Lietuvių tautosakos rankraštyne Lietuvių literatūros ir tautosakos institute) | I 965, Nr. 99

©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Spausdinti

Atgal