Knygadvario objektas "BsTB 11 312-I Laidotuvių rauda [Tarnaitė gaspadorių aprauda I]" >> "[Tarnaitė gaspadorių aprauda]"

Knygadvaris


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=4122&FId=6570&back=home

PAVADINIMAS: [Tarnaitė gaspadorių aprauda]

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

STILIUS: Liaudiška kalba

TEKSTINIS TURINYS:
1. Gaspadorėli mano, gaspadorėli mano mielas, jūs atsiskyrėt nuo savo namelių, nuo savo viso turtelio, nuo viso majontkėlio, nuo savo vaikelių ir nuo prisiegėłės, nuo savo visos, visos šeimynėłės ir nuo drabnų paukštelių, ir nuo visų gyvulėlių.
2. Ak Dzievuliau mano, Dzievuliau mieliausias! Kap aš inėjau anksci rytelį an dzidzio dvaralio, oi, tai apsimainė ir šaurus vėjelis, oi, tai ne tep šviecia nei šviesi saulałė. Oi, tai nuliūdį visi paukšteliai [ir visi gyvułėliai], kad atsiskyrė mūsų gaspadorėlis, mūs kap cikras tėvulis iš šitų namelių.
3. Dėdute mūsų, mūsų mylimasis, visų siratėlių kap cikras tėvulis. Oi, tai prijėjo pilna kłėtełė tų vargdzienėlių, katriem padavei savo rankełį, katruos raminai tokiam vargely, dzidziose rūpestėłėse, gailiose ašarėłėse. Jūs neplaidot biednų siratėlių, tai jūs priglaudėt in savo namelį, tai jūs prižūrėjot kap savo vaikelius.
4. Dėdula mano, jūs pakelkit savo galvełį, tai jūs prakałbėkit meilų žodelį in visus vargdzienėlius, katruos jūs prigłaudėt savo namely. Kų jiem darycie, kur jiem bus pasidėcie, kap jiej palydės mylimų gaspadorėlį, namelių valdzytojėlį, paukštelių užvaldzytojėlį? Dėdula brangus, ar nebus jumi gaila visų siratėlių? Ar nepagaiłėsit jų gailių ašarėlių, sunkių atodūsėlių ir neprakałbėsit meilių žodelių?
5. Dėdula mūsų, mūsų mylimasis, oi, mūsų buvai, mūsų vargdzienėlių kap cikras tėvulis. Tai nenubardavai graudziais žodeliais, tai neužduodavai sunkių darbelių. Oi, jei kadu padzirbėjom sunkų darbelį, davei atsiłsėcie, mylimas dėdula, ir vis prakałbėjai su meiliais žodeliais: nekelkit sunkių savo darbelių, kad nepatrocytūt savo jaunystėłėj savo sveikatėłės.
6. Dėdula mūsų, kas mūs dar pasigaiłės anksci rytelį, vėlai vakarėlį? Kas mus pavaduos nuo sunkių darbelių? Oi, gaila gaila mumi gaspadorėlio, mumi mylimojo, kų jisai buvo del mūs vargdzienėlių kap cikras tėvulis, tai jis pagaiłėjo ir visų siratėlių.
7. Dėdula mūsų, kap mes užsikelsim anksci rytelį, tai mes ineisim in šitų sveklyčėłį, oi, kas mumi palieps aicie in darbelį, kas mumi pasakys, koki darbeliai dzirbcie anksci rytelį? Dėdula mūsų, dėdula mielas, tai vis užsikeldavai anksci rytelį, jūs pamokinot aicie in darbelį, tai jūs pasakydavot, katrie pradėci dzirbcie pirmiausia darbeliai. Tai dartės būsim blūdni kap avełės, kap mes užsikelsim, tai mes nežinosim, kų pirmiausia darycie, tai mes jau neturėsim kam pasakycie, in kokius darbelius nuveicie.
8. Ak Dzievuliau mūsų, Dzievuliau mieliausias, oi, ar negaila visom giminėłėm tokio gero gaspadorėlio, mūsų mylimojo, kad jis buvo geras del savo prisiegėłės ir del mažų vaikelių. Lieka prisiegėłė dzideliam vargely, o maži vaikeliai – biedni siratėłės.
9. Dėdula mūsų, dėdula brangus, jūs visus paraminot, visiem rodełį davėt, visų pagaiłėjot. Kas dartės pagaiłės jūsų vaikelių, kas dartės užvaduos jūsų prisiegėłį, mūsų mylimas gaspadorėli?

FIKSAVIMO METAI: 1913

IDENTIFIKUOTA FIKSAVIMO VIETA: Miroslavas, sen., , Alytaus r. sav., Alytaus apskr., Lietuvos Respublika

FIKSAVIMO VIETA PAGAL ŠALTINĮ: Miroslavo prp., Seinų aps.

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 312-314, Nr. 1
Jono Basanavičiaus tautosakos biblioteka, t. 11. Įvairi tautosaka iš rinkinių. Surinko Jonas Basanavičius. Sudarė Kostas Aleksynas. Parengė Kostas Aleksynas, Leonardas Sauka. Įvadą ir paaiškinimus parašė Leonardas Sauka. Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2002. (Duomenų bazėje skelbiamo teksto šaltinis)

SAUGOMA:
LMD (Lietuvių mokslo draugijos fondai Lietuvių tautosakos rankraštyne Lietuvių literatūros ir tautosakos institute) | I 965, Nr. 1

©: Parengimas Leonardas Sauka Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

©: Parengimas Kostas Aleksynas Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Spausdinti

Atgal