Archeologijos objektas "Kernavės (Kriveikiškio) kapinynas" >> "1996 m. archeologinių tyrimų rezultatai"

Archeologija


ADRESAS: http://www.aruodai.lt/paieska2/fiksacijos.php?OId=546&FId=1205&back=home

PAVADINIMAS: 1996 m. archeologinių tyrimų rezultatai

DUOMENŲ TIPAS: visateksčiai duomenys

FIKSACIJOS TIPAS:
Redaguota versija

TEKSTINIS TURINYS:
1996 m. ištirtas 268,75 kv. m plotas. Kaimavietės kultūrinio sluoksnio nerasta, tačiau aptiktos 2 ūkinės duobės bei židinio liekanos, skiriamos 15-18 a. stovėjusiai sodybai. Surinkta 130 registruotinos 15-18 a. žiestosios keramikos fragmentų.
Surasti 46 griautiniai, 21 iš jų – be įkapių. Mirusieji palaidoti galvomis į V arba artima V kryptimi, nedeginti, aukštielninki, ištiestomis kojomis. Kai kuriuose kapuose aptikta karsto lentų fragmentų. Rankos arba ištiestos, arba sukryžiuotos dubens, liemens ar krūtinės srityje. Dėl palyginti blogai išlikusių kaulų pavyko nustatyti tik 27 kapų mirusiųjų lytį. Surasta 11 moterų ir 16 vyrų kapų. Kapai sudarė vieną horizontą, tačiau senkapių rytiniame pakraštyje dalis kapų buvo apardyta kasant duobes vėlesniems kapams. Atrodo, kad čia siekta sutalpinti kapus į aptvertą teritoriją.
Iš viso surasti 105 radiniai: 75 įkapės ir 30 atsitiktinių radinių.
Kapų įkapes sudarė papuošalai, aprangos detalės bei buities reikmenys (ginklų nerasta). Gausiausia įkapių grupė – papuošalai. Surasti 2 apgalviai iš paauksuotų sidabrinių plokštelių bei viena apgalvio juostelė, austa iš metalizuotų siūlų. Keturiuose kapuose aptikti antsmilkiniai, skirtini žiedelinių tipui. Trijų mirusiųjų kapuose buvo vėrinių iš stiklo karolių, žvangučių, kriauklių kauri, žalvarinių įvijėlių bei kabučių. Dviejuose kapuose rasta pavienių karolių. Vienuolikoje kapų aptikta dvylika žiedų. Daugelis jų (7) yra pinta priekine dalimi. 4 žiedai – itin puošnūs, sidabriniai. 2 iš jų pagaminti filigrano technika ir su stiklinėmis akutėmis. Vienas iš jų panašus į signetinį su kryželių motyvu, kitas turi didelę tuščiavidurę keturkampę galvutę su kryžiumi centre. Kape 125 aptiktos 2 juostinės apyrankės. Kapuose rasta 6 diržų grandys bei 4 sagtys, 8 sagos ir 3 smeigtukų (?) fragmentai. Taip pat aptiktos 2 sidabrinės monetos. Vienoje jų iškaltas raitelis su iškeltu kalaviju, jojantis heraldiškai į dešinę viengubame karoliukų apvade. Apačioje ir prie žirgo galvos – tarsi neišskaitomos legendos likučiai. Kitoje pusėje – dvigubas kryžius skyde su karoliukų apvadu. Heraldiškai kairėje pusėje, tarp skydo ir karoliukų apvado – du taškeliai. Tarp karoliukų ir pakraščio – tarsi legendos žymės. Kitoje monetoje raitelis su ietimi, heraldiškai jojantis į dešinę, karoliukų apvade. Už raitelio nugaros – 3 taškai. Kitoje monetos pusėje pavaizduotas tarsi skydas su karoliukų apvadu (kryžiaus nesimato). Pakraščiu tarytum eina legenda.
Iš buitinės paskirties įkapių daugiausia rasta peilių – iš viso 8. Visi jie įtveriamieji, tiesia nugarėle. Taip pat aptiktas vienas galąstuvas ir skiltuvas.
Daugelis senkapiuose aptiktų atsitiktinių radinių datuotini vėlesniais laikais – peiliai, spynos, Jono Kazimiero šilingas, vinys ir t.t. Tačiau rasta dirbinių iš suardytų kapų. Tai 4 žiedai, 2 sagos, žalvarinė grandis, galbūt ir dalis įtveriamųjų peilių. Tyrinėtus kapus reiktų datuoti 13-14 a. laikotarpiu (iki 1390 m.), kai buvo sudegintas Kernavės viduramžių miestas.

FIKSUOTOJAS: Gintautas Vėlius

FIKSAVIMO METAI: 1996

IDENTIFIKUOTA FIKSAVIMO VIETA: Kriveikiškis, k., Kernavės sen., Širvintų r. sav., Vilniaus apskr., Lietuvos Respublika

FIKSAVIMO VIETA PAGAL ŠALTINĮ: Kriveikiškio k. (Širvintų raj.)

FIKSAVIMO APLINKYBĖS: Archeologinė tiriamoji ekspedicija

SKELBTA LEIDINYJE:
Leidinio aprašas, P. 248-250

©: Sukūrimas Gintautas Vėlius

©: Išleidimas Lietuvos istorijos institutas

Spausdinti

Atgal